კომუნიკაციის პრაქტიკა
ნებისმიერ ორგანიზაციას სჭირდება საკომუნიკაციო სტრატეგია, რომელიც აღწერს ამ ორგანიზაციის ღირებულებებს, ხედვას, მიზნებს. ეს ურთიერთობა ორმხრივი პროცესი უნდა იყოს.
ერთის მხრივ თქვენ ცდილობთ ზუსტად ის პრინციპები და იდეები გააზიაროთ, რომელიც მიგაჩნიათ მაღალხარისხიანად. თქვენი სერვისი და პროდუქტები კი მოარგოთ ისეთ მოთხოვნებს და სურვილებს, რომლებიც თუ მაინც და მაინც თავისთავად ეთიკური არა გაუმართლებელი მაინც არაა.
მეორე მხრივ კი ამას აკეთებთ ისე, რომ ამ ღირებულებები და აზრების საუკეთესო მხარეები გამოაჩინოთ, გულახდილად აღწეროთ მინუსები და ამის და მიუხედავად ჩამოაყალიბოთ არგუმენტი თქვენი ორგანიზაციის მნიშნელობის შესახებ.
რაც, გათვალისწინებულად, კმაყოფილს უნდა ტოვებდეს მომხმარებელს (საუკეთესო შემთხვევაში უკეთეს მდგომარეობაში) თქვენ კი გეხმარებოდეთ თქვენი ბიზნესისა და ორგანიზაციის განვითარებაში.
ბუნებრივია დღევანდელი კომპანიების უმეტესობისთვის პროდუქტის და სერვისის ხარისხი უბრალოდ საშუალებაა "განვითარებისთვის", რომელიც მხოლოდ მოგების მაქსიმალიზაციის მცდელობის პროცესია და მეტი არაფერი.
სტრატეგიები და სირთულეები
ბევრ კომპანიას უჭირს საკუთარი საკომუნიკაცია ენოს გამოყოფა; Morweb-ის Shiksha Sharma-ს აზრით ეს იმის გამოა რომ:
• არააქვთ მომხმარებელზე ორიენტირებული მიდგომა
• მათი კომუნიკაცია არაა განსაზღვრული აუდიოტირიის სხვადასხვა სეგმენტებზე
• ისინი ვერ ახერხებენ ურთიერთობის ჩამოყალიბებაზე ფოკუსირებას
• ისინი ვერ იჭერენ იმ მიზეზებსა რის გამოც იწყებენ კომუნაკიას და მათ კომუნიკაციურ კონტენტს შორის ბალანს.
შემდეგი პრაქტიკები დაგეხმარებათ თქვენი სტრატეგიის უფრო ეფექტურად შემუშავებაში.
კომუნიკაციის პერსონალიზირება
კომუნიკაციის სტრატეგიის შემუშავების ერთ-ერთი მთავარი ეტაპი მოიცავს იმ აუდიტორიის გამოკვლევას, რომელსაც სჭირდება ან აინტერესებს თქვენი პროდუქტი. შესაძლოა საერთოდ ახალი სეგმენტების მიპყრობა გინდოდეთ, რა შემთხვევაშიც უშუალოდ მარკეტინგული რჩევები დაგჭირდებათ.
თუმცა თუ ამაში არაა საქმე შეგიძლიათ თავიდან რამდენიმე ელემენტი გამოყოთ, რომელთა მიხედვითაც შეძლებთ გადაწყვეტილებების მიღებას. მაგალითად:
• მდებარეობა
• ასაკი
• შემოსავალი
• პოტენციური ინტერესი
• განათლების დონე
• წარსული კავშირი
გარკვეული ბიზნესები ფოკუსირდებიან სწორედ სპეციფიურ დემოგრაფიულ ჯგუფებზე და არა ზოგადად მოსახლეობაზე. თუ თქვენ ონლაინ-ბიზნესი გაქვთ ჯობს ყურადღება ახალგაზრდებზე გაამახვილოთ, განსაკუთრებით თუ შემოწირულობა თქვენი ორგანიზაციისთვის მნიშნელოვანია.
გამოკვლევები
გამოკვლევები დაგეხმარებათ უშუალო ინფორმაცია მიიღოთ გარკვეული მომხმარებლებისგან. აქ ორი კომპონენტია მნიშნელოვანი
პირველი: თქვენი გამოკვლევა არ იქნება რეპრეზენტატიული თუ მას უშუალოდ მკვლევარი არ აწარმოებს. ანუ ნუ ჩათვლით რომ რეზულტატების განზოგადება შეგიძლიათ.
მეორე: საქართველოს მარკეტი განსხვავდება, მაგალითად, აშშ-ს მარკეტისგან ამიტომ ნუ გამოიტანთ იმ დასკვნას რომ რადგან აშშ-ს მარკეტისთვის გამოსადეგი იყო ესა თუ ის კვლევა თქვენთვისაც იქნება.
ამ (სხვა მრავალს შორის) ლიმიტაციების გათვალისწინებით, შეგიძლიათ მსგავსი კითხვები დაუსვათ თქვენს მომხმარებლებს:
• როგორ დაინტერესდით ჩვენი ორგანიზაციით?
• გქონდათ თუ არა პრობლემები კომუნიკაციის მცდელობისას?
• რას გააუმჯობესებდით ჩვენ კომპანიასთან მიმართებაში?
• არის რაიმე მკაფიოდ მნიშნელოვანი ამ სფეროში თქვენთვის?
• გსურთ თუ არა სიახლეების მიღება, ვთქვათ, იმეილით ან ტექსტით?
• რა შთაბეჭდილება ჩამოგიყალიბდათ ჩვენს საიტზე?
პროექტები და მიღწევები
მომხმარებლებისთვის და პოტენციური კლიენტებისთვის მნიშვნელოვანია ნდობის ფაქტორი ამიტომ ზოგადად რეკომენდირებულია თქვენი დასრულებული თუ ამჟამინდელი პროექტები განათავსოთ თქვენს ვებ-გვერდზე.
ასევე არაა ურიგო სხვადასხვა მიღწევების გაზიარებაც; პოზიტიური ფონის შექმნა ატყობინებს მომხმარებლებს რომ თქვენთან ურთიერთობაც დიდი ალბათობით მსგავსი იქნება. ეს გამოსადეგია რეკრუტინგის დროსაც, სადაც მსგავსი შთაბეჭდილებები საყურადღებო როლს თამაშობენ.
თანხმობის თხოვნა
ყოველ მარკეტერს ებადება "გენიალური" იდეები იმის შესახებ თუ როგორ აუფეთქონ მომხმარებლებს საფოსტო ყუთი, შემოსული იმეილები.
თუმცა ამ ყველაფერს დიდი შანსია რომ პირიქით უარყოფითი ეფექტი ქონდეს და გააღიზიანოს მომხმარებელი.
ყოველთვის თხოვეთ წინასწარ თანხმობა თქვენს მომხმარებლებს სანამ მსგავს გადაწყვეტილებას მიიღებთ. შეგიძლიათ pop-up-ების საშუალებით მიუთითოთ ან შეახსენოთ მათ ამ შესაძლებლობის შესახებ.
გამოიყენეთ ინკლუზიური ენა
ის ენა, რომელსაც იყენებს საკმაოდ ეფექტური შეიძლება გამოდგეს მომხმარებელზე გავლენის მოხდენისას. მაგალითად, ზოგი კომპანია ცდილობს თინეიჯერული ტონი დაიჭიროს საკუთარ ბლოგებში, რაც ძირითადად საკმაოდ ყალბად ჟღერს.
მაგრამ თქვენ შეგიძლიათ ისეთი ინკლუზიური საუბრის მანერა გამოიყენოთ რომელიც ყურადღებას გაამახვილებს მომხმარებლების წვლილზე თქვენი პროექტების წარმატებაში და თქვენს მიღწევებში. რაც გარკვეულ კავშირს ქმნის თქვენსა და ზოგ მომხმარებელს შორის.
ზედმეტად აქაც არ ვარგა აქცენტის გამახვილება, აქაც ანალოგიურად ყალბად ჟღერს უადგილო ქება.
ვებსაიტის ოპტიმიზაცია
თქვენი ვებსაიტი არის ინფორმაციის ჰაბი, რომლის ოპტიმიზაციაც დაგეხმარებათ ინფორმაციის ისე მიწოდებაში როგორც შესაბამისად.
დაახლოებით იგივე კავშირია ვებსაიტსა და ინფორმაციას შორის, როგორც ეთიკასა და რიტორიკას შორის. რიტორიკას ვიყენებთ იმისთვის რომ იმ ხალხისთვის, რომელსაც ზუსტად არ ესმის ეთიკის მიზანი ავუსხნათ ზუსტად ეს.
გაამახვილეთ ყურადღება თქვენს CTA-ებზე და შიდა ლინკებზე. თუ მომხმარებელი ცნობისმოყვარეა იმედგაცრუებული არ დატოვოთ კონტენტის ნაკლებობით ან საიტთან დაკავშირებული პრობლემებით. კარგი ჰოსტინგ სერვისი ბევრ მსგავს პრობლემას აგარიდებთ თავიდან.
წარმატებული სტრატეგიის შემუშავება პროცესია რომელიც დამოკიდებულია სხვადასხვა უნარებზე და მიდგომებზე.
გადაამოწმეთ რომ ამ მიდგომებს ხმარობთ იმისათვის რომ გააუმჯობესოთ თქვენ მომხმარებლებთან ურთიერთობის ელემენტები.

Communication praxis
Every organization need a communication strategy which described the values, views and the goals of that organization. The relationship developed on the grounds of this communicative practice ought to engage both parties.
On the one hand you try to share precisely those principles and ideas which you consider to be of value. And you try to accommodate your services and products to the demands and needs which, if not actually ethical, are not, at the very least, unjustified.
On the other hand you try to do this while representing, what you think, are the strongest aspects of these values and ideas earnestly. With the same earnestness you attempt to outline some of the weaknesses and underline why you think they are overshadowed and how this reflects on your organization.
And as it stands, it should be enough to satisfy your followers while allowing you to further advance your business and organizational stature.
It is not surprising that for most modern companies development just means attempts at profit maximization. The quality of a service or a product is only of instrumental value and nothing more.
Strategies and difficulties
A lot of companies struggle at coming up with a style of communication that is peculiar to them. According to Morwebs Shiksha Sharma this is because:
• Do not have an approach which is oriented around their users
• Their communication is not tailored for the different segments of their audience
• They do not manage to focus on establishing a relatinship
• They are not able to strike a balance between their reasons for communication and their content of the communication.
The following practices will help you develop a more effective strategy for your organization
Personalization of communication
Developing a strategy of communication depends on the research regarding your target audience. You might want to attract brand new segments, in which case, your best bets are marketing efforts.
If this is not the case then you can delineate a few elements in order to make decisions based on them. For example:
• Location
• Age
• Income
• Potential interests
• Level of education
• Similar experiences
Certain businesses focus on specific demographics instead of the general population. If you have an online-business it is recommended that you aim the younger audience, especially if donations are an important part of your business.
Research
Research will help you get direct information from your followers. There are two crucial components here
First: Your research will not be representative if an actual researcher is not the one conducting it. So, do not get your hopes up regarding generalizing the results.
Second: The Georgian market is different from the US market and thus the studies conducted there do not necessarily apply here.
After considering these limitations (among many other) you can ask your users the following questions:
• How did you come across our organization?
• Have you had any problems when trying to reach us?
• What would you improve?
• Is there anything that you are passionate?
• What was your first impression upon entering our site?
Projects and accomplishments
For both the present and potential users trust is an vital aspect of their relation to you. Showcasing your past accomplishments along with your successful projects is good way to garner some trust.
This will help you when recruiting, too.
Asking for consent
Every marketer has "ingenious" ideas about blowing up your followers mailbox with different ads.
But this will alienate your users more than get them further on your side.
Always ask for consent first. You can integrate delayed pop-ups or checkboxes in order to do that.
Use inclusive language
The language you use is bound to affect the way your followers perceive you. For example a lot of companies, today, try to use "woke", "how are you doing fellow kids" language that comes across more as outdated than sincerely progressive.
But that is not to say that all progressive language is bound to fail in such a manner. You can integrate them in a way that shows that you, the person behind the screen, have actually thought about these subjects and are not merely bringing them up in order to make a quick buck on the popular social justice trend.
Website optimization
Your website is an information hub, the optimization of which, will help you get information across in the way you see fit.
The relationship between the website and its information resembles one of ethics and rhetoric. Rhetoric helps us when conversing with people who have not had much experience inquiring in ethics.
Pay attention to your CTAs and your internal links. If your users are curios they should be able to quench their thirst by exploring your content. A good hosting provider will make sure their journey is smooth as well.
Summing up
Developing a successful strategy is a process which depends on different skills and approaches.
Make sure you are using these tips in order to improve your communication practices with regards to your followers.