დღევანდელ ბიზნეს სამყაროში ROI გადამწყვეტ როლს თამაშობს როდესაც საქმე ეხება მნიშვნელოვან გადაწყვეტილებებს. თითქმის ყოველთვის ეს ფოკუსი კომპანიის მფლობელის ინტერესების გამო კეთდება.
თუმცა უფრო და უფრო ხშირია მენეჯერული კლასისგან იმ იდეაზე საუბარი რომ ბიზნესის წარმატება დაიყვანება სწორედ ამ და მსგავს მახასიათებლებზე. ხშირად კონცენტრაცია ზუსტად ROI-ზეა იმის გათვალისწინებით რომ ეს კონცეფცია საკმაოდ მარტივი გასაგებია.
ROI არის პროდუქტის ამჟამინდელი მონეტარულ ღირებულებას გამოკლებული ინვესტიციის ხარჯი და შემდეგ გაყოფილი იმავე ინვესტიციის ხარჯზე.
უფრო მარტივად: თუ თქვენ დააბანდეთ 500 ლარი რაიმე ტექნიკურ ინვენტარში და ის ახლა 1000 ლარი ღირს, მაშინ ფორმულა შემდეგნაირი იქნება: 1000-500 / 500. ეს ნიშნავს რომ ROI ამ შემთხვევაში უდრის 1-ს, ან პროცენტულად - 100%-ს.
მარტივი წესია რომ ROI-ის "გამოთვლისას" პოტენციური შედეგი პოზიტიური უნდა იყოს. ანუ 0-ზე მეტი. თუმცა ძირითადად 1-ზე მეტზე მახვილდება ყურადღება.
ROI-ს ტექნიკური მინუსები
ამ ფორმულიდანვე მარტივად ჩანს ROI-ს ერთ-ერთი უმთავრესი ტექნიკური მინუსი: დრო. თუ თქვენ 500 ლარი, ერთ შემთხვევაში, დააბანდეთ ინვენტარში და ეს საკუთრება 1000 ლარამდე იმავე თვეში ავიდა მაშინ ROI იდენტური იქნება იმ სიტუაციის როდესაც ამ 1000 ლარამდე საკუთრება 25 წელიწადში ადის.
აქ უკვე ბევრად იხლართება საქმე, რადგან დროს სხვადასხვა მნიშვნელობა აქვს სხვადასხვა მონაკვეთში. მაგალითად 3 თვე როდესაც პროდექტის დედლაინი შორსაა აბსოლუტურად სხვა შინაარსისაა იმ სიტუაციასთან შედარებით როდესაც დედლაინი სწორედ 3 თვეშია.
ROI-ს ამ მინუსთან გასამკლავებლად ბიზნესში ხშირად ხმარობენ RoR-საც, რომელიც ითვალისწინებს დროსაც. თუმცა თუ დიდხნიან პერიოდებზე ვსაუბრობთ, მაშინ ინფლაციასთან გამკლავებაც გვიწევს. თუ ინფლაციასაც გავუმკლავდით პრობლემებს ვაწყდებით მსყიდველობითუნარიანობასთან (Purchasing power), რომელიც დაკავშირებულია ინფლაციასთან თუმცა არ განისაზღვრება მთლიანად მისით.
მოკლედ, როდესაც ასეთ მარტივ ეკონომიკურ ფორმულებს ვუღრმავდებით ძალიან ხშირად გვიწევს იმდენ ცვლადთან გამკლავება რომ ეკონომიკური განათლება საჭირო ხდება.
შესაბამისად, მნიშვნელოვანია იმის აღნიშვნა რომ განათლება ბიზნეს ადმინისტრირებაში ვერ უმკლავდება ისეთ საკითხებს, რომლებსაც ეკონომიკური განათლება თავს ართმევს.
ინსტრუმენტალური მინუსები
ROI-ს უმთავრესი მინუსი მის გამოყენებასთანაა დაკავშირებული. ანუ საუბარია არა თავისთავად პრობლემებზე არამედ იმაზე თუ როგორ იყენებენ ორგანიზაციები ROI-ს ან სხვა მსგავს მაჩვენებელს.
ორგანიზაციის უმთავრესი მიზანი უნდა იყოს საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვანი სერვისის ან პროდუქტის ეთიკურად შეთავაზება. რთულია ამ დეფინიციით დავინახოთ თუ რატომაა საერთოდ საჭირო მოგების მაქსიმალიზაციის მცდელობა (Profit maximization).
თუმცა რადგან კაპიტალისტური სისტემის ქვეშ კონკურენციაა მთავარი კავშირის ტიპი ერთ ინდუსტრიაში მყოფ ორგანიზაციებს შორის არაა გასაკვირი რომ მოგებას მთავარი ყურადღება ეთმობა.
შედეგი არის მონოპოლიზაცია, უფლებების დარღევევა, დეფექტური პროდუქციის შეთავაზება, არასაჭირო მოთხოვნების წარმოება, ა.შ.
ROI-ს როლი
ამ ყველაფრიდან გამომდინარე ცხადად ჩანს რომ სისტემური სტიმულების მიუხედავად მოგებაზე ორიენტირება ინდივიდების მიერ არის არჩეული ყოველ ორგანიზაციაში.
იმის გათვალისწინებით რომ დევიაცია ნორმიდან საკმაოდ იშვიათია და ძირითადად კარგავს დევიანტურ ხასიათს ასიმილაციის გამო, არაა გასაკვირი რომ კონკრეტული ინდივიდები სწორედ იმას ირჩევენ რასაც მათი კონკურენტები.
თუმცა, თუ გვაქვს სურვილი რომ ჩვენმა ორგანიზაციამ რაიმე ღირებული საქმე გააკეთოს აუცილებელია პრიორიტეტი მიენიჭოს უფრო ღირსეულ მიზნებს და მისიებს.

The disadvantages of relying on ROI
In todays business world ROI plays a very important role when it comes to decision-making. This is almost always caused by the perceived self-interest of the owner of the company.
But it is becoming more and more frequent that the managerial class points out ROI and similar metrics as the be all end all of an organization. Usually they are referring specifically to ROI because it is pretty easy to comprehend.
ROI is the current value of investment minus the cost of investment, then divided by the cost investment again.
In simpler terms: If you have invested $500 in some piece of tech equipment and now the monetary value of the asset has risen to $1000, the formula will look like this: 1000-500 / 500. This means that the ROI in question here equals 1 (or 100%).
A picture of a calendar
It is a general rule of the thumb to go for a positive ROI rate, i.e more than 0. But generally at least 1 is the go to for some companies.
The technical disadvantages of ROI
Even a quick glance at this formula reveals one of the weaker points of ROI: time. If you have gotten back a return on investment through asset price rise ROI does not take into account whether that was done in a month or 10 years.
This evidently complicates things, as it the time slots have different importance depending on the circumstances. For example, 3 months when the company is mostly idling and is in a relaxed state is much different from the 3 months that are allotted until the deadline.
To tackle this problem RoR was introduced, which takes into account time as well. But if we are discussing long-term investments we have to take into inflation. If that is calculated we have to analyze the fluctuations in purchasing power through differing periods of time. While purchasing power in general is related to inflation is it not defined wholly by inflation.
In short whenever we try to delve deep into these kinds of seemingly simple economic formulas it turns out we have to deal with many more variables than we would assume. And to take on this task successfully we have to have some sort of education in economics itself.
Consequently, we must note that having a degree (or something along those lines) in business administration is simply not enough without some foundational basis in econ.
Instrumental disadvantage
The biggest disadvantage of ROI is connected with its instrumental use in the hands of any particular organization and not its inherent qualities.
The main goal of an organization should be to supply an important product or provide a service ethically. Working with this prescription it is hard to see where attempts at profit maximization would come in.
But considering the fact that under the capitalist system competition is the main type of relation between organizations it is not surprising that profit is on the pedestal.
The result is monopolization, violation of rights, distribution of defective products, manipulation with demand, etc.
burning through dollars
The role of ROI
Considering all this, it is evident that despite the systemic incentives the attempt to profit maximize comes down to the individual owner in every organization.
It is not at all surprising that specific individuals go down this route when you take into account the process of assimilation of any deviation within the system.
But if you genuinely care for your organization doing meaningful work it is imperative that you prioritize more worthwhile aims and missions.