Google Core web vitals
ჩვენ წინა ბლოგში უკვე შევეხეთ FID-ს, CLS-ს და LCP-ს. გვსურს ორიოდე სიტყვა გითხრათ მათ მიმართებაზე Core web vitals-თან.
Fastcomet-ის მიხედვით "core web vitals”, რომ დასერჩოთ მიხვდებით რომ ტერმინი 2021 წლის გაზაფხულამდე არ იყო გამოყენებული. ინტერესი უცებ გაღვივდა და ხალხი ისევ ეძებს საინტერესო ინფორმაციას core web vital-ზე. მიზაზი კი ისაა - რომ მაისში Google-მა გამოაცხადა რომ მას მნიშვნელოვანი ეფექტი ექნებოდა თქვენი საიტის ონლაინ სერჩების რანჟირებაში.
როცა Google-მა პირველად დაიწყო ცვლილებებზე საუბარი, იქვე ახსენეს რომ ეს ცვლილებები შემდეგ წლამდე არ დაფიქსირდებოდა. მათ პირობა მოგცეს რომ ექვსი თვით ადრე გაგვაფრთხილებდნენ და შეინახეს კიდევაც ეს პირობა 2020 წლის ნოემბერს.
Google-ის CWV გვთავაზობს ზუსტად გაწერილ გაიდლაინებს რომ გავაუმჯობესოთ მომხმარებლების ონლაინ გამოცდილება. CWV სტანდარტირებული მეტრიკებია Google-ისგან იმისთვის რომ დეველოპერებს უკეთ გააგებინონ როგორ ხმარობენ მომხმარებლები ვებ გვერდს.
Core web vitals
იმის მიუხედავად რომ CVW დეველოპერებისთვისაა შექმნილი ეს ხელსაწყოები არანაკლებ გამოსადეგია გვერდების მფლობელებისათვის იმის გათვალისწინებით რომ CVW მომხმარებლის გამოცდილების დაყოფას ახერხებს.
2020 წლის ნოემბერში Google-მა გამოაქვეყნა თვითერზე რომ გვერდის გამოცდილების რანჟირების სისტემა 2021-წლის მაისიდან დაიწყებოდა.
CWV აღწერს მომხმარებლის გამოცდილებას (UX) მისი რამდენიმე ასპექტით: გვერდის ჩატვირთის სტაბილურობა,
ინტერაქციის სიმარტივე, ვიზუალური სტაბილორობა - ეს ყველაფერი მომხმარებლის პერსპექტივიდან.
ყველა ეს მეტრიკი გვთავაზობს სხვადასხვა ტიპის ინსაითებს თუ როგორ მიდის მომხმარებლის გამოცდილება. რა თქმა უნდა დეველოპერებმა მომხმარებლის გამოცდილებაზე ჰოლისტიკური გადმოსახედიდან უნდა იფიქრონ.
Input delay
და მაინც, ეს მეტრიკები გვთავაზობენ საშუალებებს რომ შევამჩნიოთ და გამოვასწოროთ ვებ გვერდის სხვადასხვა პრობლემები.
გაითვალისწინეთ, რომ ეს მეტრიკები ამომწურავ ინფორმაციას არ გვაწვდიან ამ თემაზე. თუმცა თითოეული მეტრიკი შეგვიძლია სხვას მიუსადაგოდ იმისთვის რომ Troubleshooting უფრო ეფექტური და მეთოდური გახდეს.
CWV ყველაზე საყურადღებო და მნიშვნელოვანი მეტრიკებია:
CLS, LCP, FID
FID - First Input Delay, გვატყობინებს თუ რა სისწრაფით ახერხებს ვებსაიტი მომხმარებლის შეყვანილ ინფორმაციაზე რეაგირებას. ამ მხრივ სერვერულ მონაცემებს დიდი მნიშვნელობა აქვს. მაგალითად, რამდენად ახლოსაა სერვერი ან რამდენად კარგი ხარისხისაა, აქვს downtime-ის პრობლემა თუ არა (იმ შემთხვევაში თუ მომხმარებელმა უკვე შეძლო ვებსაიტზე შესვლა).
LCP - Largest Contentful Paint, ზომავს თუ რამდენ ხანში თვლის მომხმარებელი ვებ-გვერდს ჩატვირთულს. ეს განპირობებულია იმით თუ რამდენი ძირითადი კომპონენტია მომხმარებლისთვის ხელმისაწვდომი ამა თუ იმ მომენტში. LCP ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი კომპონენტია ვებსაიტის ფუნქციონალურ ნაწილთან მიმართებაში. თუ თქვენი ვებსაიტის LCP მაჩვენებელი ზედმეტად დაბალია მაშინ დიდი შანსია სერიოზულ პრობლემებს წააწყდეთ მომხმარებლის შენარჩუნებასთან მიმართებაში. კარგ მაჩვენებლად ითვლება 2.5 წამი ან ნაკლები.
CLS - Cumulative Layout Shift, ზომავს იმას თუ რამდენი ელემენტი (სურათი, ვიდეო, ტექსტი) იცვლება მას შემდეგ რაც ვებ-გვერდი ჩატვირთულია. ზედმეტად ბევრი ცვლილება იწვევს გაღიზიანებას და დაბნეულობას მომხმარებლის მხრიდან. ამ კუთხით რაც უფრო მარტივად და ორგანიზირებულად იქნება წარდგენილი ვებსაიტი მით უკეთესი.

07 April 2022     3369
We have already touched upon FID in our previous blog. In this one we would like to outline the relation between FID and similar metrics to the entire concept of Core web vitals together.
According to Fastcomet if you google "core web vitals" you will find out that the term had not been used until the summer of 2021. The hype has quickly manifested around it and people nowadays keep constantly searching for new information about it. The reason being Google announcing that it would play an important role in terms of how your website ranks.
When Google first began talking about the changes they outlined the fact that they would not be in effect until the following year. They gave online users their words that they would warn us 6 months before the fact and, in the end, they did keep their word in the November of 2020.
Google CWV offer us very detailed guidelines in order to make the UX as pleasurable and smooth as possible. CWV are standardized metrics from Google to help developers understand how users engage with their websites.
Core web vitals
Despite Google mainly intending these recommendations for developers, the actual owners of the websites could very well benefit from them, considering the fact that CVW divides UX into more digestible parts that have evaluative criteria.
In 2020 (November) Google announced on Twitter that it would start implementing CVW in order to gauge ranking from May of the upcoming year.
CVW explain how UX is shaped by its different parts. For example: website loading stability, ease of interaction, visual stability - all from the perspective of the user.
Input delay
All these metrics offer differing types of insights with regards to how a user is experiencing the website. Naturally, developers should, in the end, view UX from a more holistic standpoint. However, in order to get there they first have to start taking into account all the smaller details, the quality of which is not up to par.
Make note of the fact that these metrics are not the be all end all when it comes to UX. But you can connect the web between the metrics in order to make troubleshooting more effective and methodological.
The most important and crucial metrics of CWV are the following:
CLS, LCP, FID
FID - First Input Delay, tells us how fast a website responds to the information the user has input. In this instance the server side is quite important. Depending on the location and the specs of the physical server, whether it has any problems with downtime or not, the FID indicator might vary.
LCP - Largest Contentful Paint, tries to provide a number with regards to how fast the core of the website is considered loaded. This directly depends on how many fundamental elements are visible or otherwise present at this time or another. LCP is one of the most vital components when it comes to the functional part of the website. If your LCP indicator is too low you are going to struggle with attracting visitors and keeping them on your site. The baseline to aim for is 2.5 seconds or less.
CLS - Cumulative Layout Shift, measures how much of the website shifts once it is loaded. Too many changes cause users to get annoyed or confused. The more simple and organized the manner in which the website is presented at this stage - the better.