რას ნიშნავს Metaverse ვებ დიზაინერებისთვის?
Meta დიდ ინვესტიციას ახორციელებს თავის VR გამოცდილებაში, სახელწოდებით Horizon Worlds, და მსხვილი ბრენდები, როგორიცაა Nike, Wendys და Gucci, თანამშრომლობენ სათამაშო პლატფორმებთან, როგორიცაა Roblox (და Meta), რათა შექმნან იმერსიული ბრენდირებული გამოცდილება. ხელოვნების სექტორში, მუზეუმები, როგორიცაა Musee Dezentral, ქმნიან სანავიგაციო NFT ხელოვნების გამოფენებს.
სექტორმა ასევე ითამაშა როლი ბოლო კორპორაციულ შერწყმასა და შესყიდვაში: Nike-მა შეიძინა ციფრული დიზაინის ფირმა RTFKT, დიზაინის სააგენტო Work&Co-მ შეიძინა სრული სტეკის დეველოპერული ფირმა Presence და Microsoft-მა განაცხადა, რომ შეიძენს თამაშის დეველოპერს Activision Blizzard-ს 68 მილიარდ დოლარად. მოსალოდნელია, რომ ზრდა მალე არ შეჩერდება: 2030 წლისთვის სექტორის შეფასება 700 მილიარდი იქნება.
Metaverse,VR, NFT,Meta,AR/VR,3D,XR,UX,Designers
კომპანიებს და ბრენდებს სურთ მოემზადონ იმერსიული ტექნოლოგიების ახალი ეპოქისთვის, რაც ნიშნავს, რომ ისინი დაიწყებენ უპირატესობის მინიჭებას დიზაინერებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება იმერსიული აპლიკაციების შემუშავებაში, მათ შორის AR/VR, თამაშები და სხვა 3D მედიაში. ამბობს ბენჯამინ ბერტრამ გოლდმანი, მეტავერსის მრჩეველი ვირტუალური წარმოებისა და Sequin AR-ისთვის და დასძენს, რომ 21-ე საუკუნეში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი ბიზნეს გაკვეთილი არის ის, რომ დიზაინს აქვს მნიშვნელობა.
მეტავერსი,Metaverse,VR, NFT,Meta,AR/VR,3D,XR,UX,Designers,Musee Dezentral
როგორც ჩანს, გაფართოებული რეალობის (ან XR) მიმართ ინტერესი ტექნიკურ კომპანიებში იწვევს ციფრული დიზაინის პოზიციების ზრდას, კონკრეტულად კი,  UX და 3D დიზაინერები, ტექნიკის დიზაინერები, არქიტექტორები, ინჟინრები. Meta-ს ამჟამად აქვს ასზე მეტი ღია პოზიცია თავის კარიერულ გვერდზე კონკრეტულად AR/VR-ისთვის. Roblox-ს აქვს ასობით მეტავერსიასთან დაკავშირებული პოზიცია.
მეტავერსი,Metaverse,VR, NFT,Meta,AR/VR,3D,XR,UX,Designers,დიზაინერები,საიტის დიზაინი
”უამრავი ფული დაიხარჯება VR და AR აპლიკაციებზე მომდევნო რამდენიმე წლის განმავლობაში”, - თქვა ციფრულმა მეცნიერმა და Georgia Tech-ის ციფრული მედიის სამაგისტრო პროგრამის პროფესორმა ჯანეტ მიურეიმ, Shaping Design-თან ამ წლის დასაწყისში ინტერვიუში.
Nike,მეტავერსი,Metaverse,VR, NFT,Meta,AR/VR,3D,XR,UX,Designers,დიზაინერები,საიტის დიზაინი
ყველაზე დიდი შესაძლებლობა (და უფრო ბუნებრივი მორგება) ბრენდებისთვის, როგორც ჩანს, არის Gen Z მოთამაშეები, კონკრეტულად. VICE/Razorfish-ის ბოლო გამოკითხვაში გამოკითხულთა თითქმის ნახევარმა, რომლებიც კვირაში 12 საათს ატარებენ თამაშში, თქვა, რომ მეტავერსი უფრო ჭეშმარიტი გამოხატულებაა იმისა, თუ ვინ არიან ისინი, ვიდრე რეალურ სამყაროში, და 33%-მა თქვა, რომ დაინტერესებული იქნებოდა ბრენდის ვიტრინებით. მეტავერსიაში.
მთელი ამ გაურკვევლობისა და ნაღდი ფულის ფონზე, ერთი რამ ცხადია: დიზაინერებს ექნებათ წამყვანი როლი, იმ ვირტუალური სამყაროს ჩამოყალიბებაში, რომლის ნახვაც გვინდა.

19 August 2022     3000
Meta is investing heavily in its VR experience called Horizon Worlds, and big brands like Nike, Wendys, and Gucci are partnering with gaming platforms like Roblox (and Meta) to create immersive branded experiences. In the art sector, museums such as the Musee Dezentral create navigable NFT art exhibitions.
The sector has also played a role in recent corporate mergers and acquisitions: Nike acquired digital design firm RTFKT, design agency Work&Co acquired full-stack development firm Presence, and Microsoft said it would buy game developer Activision Blizzard for $68 billion. Growth is not expected to stop anytime soon: by 2030, the sector will be valued at 700 billion.
Metaverse, blockchain, metaverse, blockchain, VR, NFT, Meta, AR/VR, virtual reality, 3D, XR, UX, designers, website development,mobile app
Companies and brands want to prepare for the new era of immersive technology, which means they will begin to prioritize designers with experience in developing immersive applications, including AR/VR, games and other 3D media. says Benjamin Bertram Goldman, Metaverses advisor for virtual manufacturing and Sequin AR, adding that one of the biggest business lessons in the 21st century is that design matters.
It seems that the interest in augmented reality (or XR) in tech companies is leading to an increase in digital design positions, specifically UX and 3D designers, hardware designers, architects, engineers. Meta currently has over a hundred open positions on its career page specifically for AR/VR. Roblox has hundreds of metaversion related positions.
"A lot of money is going to be spent on VR and AR applications over the next few years," said Janet Murray, a digital scientist and professor in Georgia Techs digital media graduate program, in an interview with Shaping Design earlier this year.
The biggest opportunity (and more natural fit) for brands seems to be Gen Z gamers, specifically. In a recent VICE/Razorfish survey, nearly half of respondents who spend 12 hours a week gaming said the Metaverse is a truer expression of who they are than the real world, and 33% said they would be interested in brand showcases. in the metaverse.
Amidst all this uncertainty and cash, one thing is clear: designers will have a leading role in shaping the virtual world we want to see.