Cardano Blockchain ქართული ღვინის ხარისხის უზრუნველსაყოფად
Cardano Foundation-მა საქართველოს ღვინის ეროვნულ სააგენტოსთან პარტნიორობა გამოაცხადა. Cardano-ს ბლოკჩეინის ტექნოლოგია გამოყენებული იქნება იმისათვის, რომ ქართული ღვინის ხარისხი მუდმივად მაღალი იყოს.
ფონდი შეიმუშავებს კრეატიულ და ეფექტურ სერტიფიცირებისა და მიკვლევადობის სისტემას Scantrust-თან, შვეიცარიულ პროდუქტებთან და შეფუთვის პლატფორმასთან ერთად. საპილოტე პროგრამა ქვემო ქართლის რეგიონში ბოლნისში მომავალ გაზაფხულზე ჩამოსხმულ 100 000 ბოთლ ღვინოს მოიცავს. მომხმარებელს შეეძლება შეამოწმოს მისი ავთენტურობა უნიკალური QR კოდის დახმარებით.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა ამბობს, რომ Cardano-ს ტექნოლოგია შესაძლებელს ხდის მიწოდების ჯაჭვის მიკვლევადობის მასშტაბურ გამოყენებას. გასულ წელს საქართველოს მთავრობამ ასევე დაამყარა თანამშრომლობა ნორვეგიულ ბლოკჩეინ კომპანიასთან WiV Technology-თან, რათა მისი ღვინისთვის შეუცვლელი ტოკენები გამოეყო.
ბლოკჩეინის საშუალებით ღვინის ფალსიფიკაციის აღმოფხვრის იდეა ახალი არ არის. ჯერ კიდევ 2018 წელს, სარისკო კაპიტალის ფირმა Medici Ventures-მა შეიძინა წილი ღვინის კონტროლის კომპანია Vin-X-ში.

Cardano Blockchain to ensure the quality of Georgian wine
Cardano Foundation announced a partnership with the National Wine Agency of Georgia. Cardanos blockchain technology will be used to ensure that the quality of Georgian wine is constantly high.
The foundation will develop a creative and efficient certification and traceability system together with Scantrust, a Swiss products and packaging platform. The pilot program includes 100, 000 bottles of wine bottled next spring in Bolnisi, Kvemo Kartli region. The user will be able to check its authenticity with the help of a unique QR code.
Chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla, says that Cardanos technology enables the large-scale use of supply chain traceability. Last year, the Georgian government also partnered with Norwegian blockchain company WiV Technology to issue irreplaceable tokens for its wine.
The idea of ​​eliminating wine adulteration through blockchain is not new. Back in 2018, venture capital firm Medici Ventures acquired a stake in wine control company Vin-X.