გუნდურობის პრაქტიკული ასპექტები
თუ ვებ-დიზაინერი ხართ გეცოდინებათ თუ რამდენად მნიშვნელოვანია სხვებთან ერთად ეფექტურად მუშაობა. არააქვს მნიშვნელობა მომხმარებლებთან კოლაბორაციას ეხება ეს თუ დეველოპერებთან ან სხვა დიზაინერებთან, საჭიროა ისეთი ტიპის კომუნიკაციის სწავლა, რომელიც გამოირჩევა პატივისცემით და გაძლევთ მაღალხარისხიანი პროდუქციის შეთავაზების საშუალებას.
რასაკვირველია გუნდური მუშაობა ყოველთვის მარტივი არაა, განსაკუთრებით მაშინ როდესაც ზოგი წევრი მიჩვეულია მარტო მუშაობას, ან გამოირჩევა მტკიცე კრეატიული ხედვებით. ამის გამო ისინი შეიძლება გაღიზიანდნენ, დაიბნენ ან ჩათვალონ რომ გუნდის სხვა წევრებს მისი არ ესმით.
თუმცა ამგვარი სიტუაციების გამოსწორებას შესაძლებელია. ამ ბლოგში გაგიზიარებთ კონკრეტულ რჩევებს გუნდურობის გაუმჯობესებაზე, იმდენად რომ კოლაბორაცია სასიამოვნო და პროდუქტიული იყოს. შევეხებით შემდეგ თემებს:
მოლოდინები & მიზნები
გუნდურობისთვის ერთ-ერთი ყველაზე დიდი პრობლემა გაურკვევლობაა. თუ არ იცით რისი მიღწევა უნდა თქვენ გუნდს, ან როგორ აპირებენ ამის გაკეთებას, რა არის თქვენი როლი ამ პროცესში, მაშინ თითქმის გარდაუვალია დაბნეულობა, გაურკვევლობა, გადავადებები. ზუსტად ამიტომ რაც შეიძლება მკვეთრად უნდა დაისახოთ მიზნები & მოლოდინები პროექტის დასაწყისში.
გუნდი
შეგიძლიათ საკუთარ, ან გუნდელებს, თავს მსგავსი კითხვები დაუსვათ:
- რა არის პროექტის მიზანი და მასშტაბი?
- როგორ შედეგებს და თაიმლაინებს ველით?
- რა კონკრეტული პასუხისმგებლობები აკისრია თითოეულ გუნდის წევრს?
- ეფექტური კომუნიკაციის და კოორდინაციის რა საშუალებებს გამოიყენებთ?
- როგორ და რითი შეაფასებთ თქვენს პროგრესს ან ხარისხს?
უკუკავშირი
უკუკავშირი ნებისმიერი კრეატიული სამუშაოს ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანესი ნაწილია, რომელიც დაგეხმარებათ თქვენი უნარების გაუმჯობესებაში, შეცდომებით სწავლაში, განსაკუთრებით როდესაც საქმე ეხება გუნდურობის. ძალიან სწრაფად შეიძლება საქმე გართულდეს თუ თქვენ, ან იმ გუნდმა რომელთან ერთადაც მუშაობთ, არ იცით უკუკავშირის მიწოდება ან მიღება. რაც ძირითადად მთავრდება უკუკავშირის ნაკლებობით. რასაც იმთავითვე ჯობს მოერიდოთ.
ჯგუფური მუშაობა
გუნდები, რომლებიც არ იყენებენ კრიტიკას და უკუკავშირს, იშვიათად ხვეწენ საკუთარ მეთოდებს ან პროდუქტებს. ამის გარდა, კარგი უკუკავშირი გვაძლევს საშუალებას უნარების ისე განვითარებას, როგორი განვითარებაც, როგორც წესი, მიუწვდომელია. უხარისხო უკუკავშირი კი, როგორც მინიმუმ, ჯობს აიტანოთ, რადგან მისი მიწოდების საშუალების ქონაც პოზიტიურად მეტყველებს კომპანიის კულტურაზე.
ზუსტად ამიტომაა მნიშვენლოვანი უკუკავშირის კონსტრუქტიულად მიღება და მიწოდება. კონსტრუქტიულია უკუკავშირი თუ თან გულახდილია თან თავაზიანი, თან სპეციფიური და თან არა-პედანტური, თან პოზიტიური და არა მლიქვნელური. ის რომელიც ამახვილებს ყურადღებას ნამუშევარის სუსტ და ძლიერ მხარეებზე და უადგილოდ არ აკრიტიკებს მის ავტორს (თუმცა ტაქტიანად შეიძლება შესთავაზოთ სხვა მეთოდები თუ პიროვნულ პრობლემასთან გვაქვს საქმე). ის რომელიც საკუთარ თავში ითვალისწინებს პოტენციურ გამოსავალს და არა მხოლოდ კრიტიკას.
მოკლედ ავღწერთ რამდენიმე რეკომენდაციას უკუკავშირის მიწოდებასთან:
- დაიწყეთ რაიმე პოზიტიურით. აღნიშნეთ კარგად შესრულებული ნაწილები ან ის რაც თქვენ პირადად მოგეწონათ.
- იყავით სპეციფიურები და ობიექტურები. არ გამოიყენოთ ბუნდოვანი ტერმინები და არც უბრალოდ ინტუიციის კვალობაზე დაიწყოთ კრიტიკა. გამოიყენეთ კონკრეტული მაგალითები და არგუმენტები საკუთარი პოზიციის წარმოსაჩენად. როდესაც ადამიანის ნაშრომს აკრიტიკებს, სულ მცირე გააზრებული უნდა გქონდეთ რას ამბობთ.
- გამოიყენეთ სენდვიჩის მეთოდი. ნეგატიური უკუკავშირი ორ პოზიტიურს შორის მოათავსეთ. მაგალითად: "ძალიან მომეწონა ფერების სქემა და დიზაინის ტიპოგრაფია. მაგრამ განლაგება ზედმეტად დატვირთულია და დამაბნეველი. შეგიძლია რამდენიმე ელემენტი მოაცილო ან გადაადგილო. მაგრამ, მთლიანობაში კარგია."
- იყავით თავაზიანები და გამოიჩინეთ სიმპათია. არ მიაყენოთ სხვას ან მათ ნამუშევარს შეურაწყოფა. სარკაზმს, სიუხეშეს მოერიდეთ. რიტორიკულ და პროვოკატიულ კითხვებსაც. შეეცადეთ მათი გადმოსახედიდან დაინახოთ სიტუაცია.
- დასვით კითხვები და ყურადღებით მოისმინეთ პასუხები. უბრალოდ იმის თქმით, რომ რაღაც არასწორად ქნეს ნუ შემოიფარგლებით. კითხეთ რატომ მიიღეს კონკრეტული გადაწყვეტილებები, ან რას ფიქრობენ ნამუშევარზე. მოუსმინეთ პასუხს და დააკვირდით როგორ მსჯელობენ. მომავალშიც შეიძლება გამოიყენოთ ამ დაკვირვების შედეგები.
teamwork-ი
ახლა კი უშუალოდ უკუკავშირის მიღებაზე:
- იყავით მიუკერძოებლები და გახსნილები. არ მიიღოთ უკუკავშირი როგორც პირადი კრიტიკა. თემიდან არ გადაუხვიოთ და whataboutism-ს მოერიდეთ. გაითვალისწინეთ, რომ უკუკავშირის მიზანია დაგეხმაროთ განვითარებასა და გაუმჯობესებაში და არა რომ გაგაღიზიანოთ ან შეურაწყოფა მოგაყენოთ, თუნდაც ეს არ ესმოდეს მას ვინც გაწვდით უკუკავშირს. შეეცადეთ ჩასწვდეთ უკუკავშირის ცენტრალურ აზრს.
- მოითხოვეთ სხვას დეტალური განმარტება და მაგალითების მოყვანა. თუ რაიმე გაუგებარია ჯობს პირდაპირ იკითხოთ. არაა საჭირო მკითხაობა.
- მადლობა გადაუხადეთ უკუკავშრისთვის. რომც არ ეთანხმებოდეთ მის არსს კარგი იდეაა სხვას დაანახოთ, რომ აფასებთ გამოყოფილ დროს და ენერგია. რომც ცუდი მოტივები ჰქონდეთ თქვენი ზრდილობიანი პასუხი აჩვენებს, რომ (1) არ გაწუხებთ კრიტიკა, (2) რომ უსაფუძვლოდ თქვენი კრიტიკა უადგილოა როდესაც აგრესიულად არ ხართ სხვის მიმართ განწყობილი.
- იყავით ასერტიული თუ ამის საჭიროება არის. ეს ძირითადად იმ ხალხს ეხება ვინც უარის თქმა არ იცის. თუ თქვენი არგუმენტებია უკეთესია, ძალიან იშვიათია რომ ჯობდეს კაპიტულაცია. თუ ვინმე ცუდად აკრიტიკებს თქვენ ნამუშევარს, ბუნებრივია თავაზიანად უნდა უპასუხოთ, მაგრამ ეს არ ნიშნავს იმას რომ კრიტიკა კრიტიკისთვის მიიღოთ. ხანდახან კრიტიკა შეიძლება საინტერესოც, გააზრებულიც და დამაინტრიგებელიც იყოს, მაგრამ მაინც უნაყოფო.

Practical aspects of teamwork
If you are a web designer, you know how important it is to work well with others. Whether you are collaborating with clients, developers, or other designers, you need to communicate effectively, respect different opinions, and deliver high-quality results.
You do not need me to tell you that teamwork is not always easy, especially if some of the members are used to working solo or have a strong creative vision. Sometimes they may feel frustrated, misunderstood, or overwhelmed by the demands of a group project.
But do not worry, there is hope yet. In this blog post, we will share some concrete tips on how to improve your teamwork skills in web design and make your collaborations more enjoyable and productive. Here are some of the things we will address:
Expectations & Goals
One of the most common causes of teamwork problems is a lack of clarity. If you do not know what your team is trying to achieve, how they plan to do it, and what your role is in the process, you are bound to run into confusion, misunderstandings, and delays. That is why it is crucial to set clear expectations and goals for your team at the beginning of any project.
teams
Here are some questions you should ask yourself and your team members before you start working:
- What is the objective and scope of the project?
- What are the expected outcomes and timelines?
- What are the specific roles and responsibilities of each team member?
- How will you facilitate effective communication and coordination?
- How will you assess and optimize your progress and performance?
By answering these questions, you will get a better picture of what your team is aiming for and how to get there. You might also avoid unnecessary conflicts and frustrations that may arise from mismatched expectations or assumptions.
Feedback
Feedback is essential for any creative work. It helps you improve your skills, learn from your mistakes, and create better products. But feedback can also be tricky, especially when it comes to teamwork. Things can quickly get out of hands if the team you are working with does not know either how to provide or take feedback, or criticism. Which usually results in the team generally avoiding feedback. That, itself, is what you want to actually stay away from.
Teams that do not rely on criticism and feedback do not really refine their products or their methods. That aside, good feedback can help you develop your skills in a way you would hardly be able to otherwise. Bad feedback should at the very least be tolerated, since it allows for a more outspoken environment.
That is why it is important to give and receive feedback in a constructive way. Constructive feedback is honest but respectful, specific but not nitpicky, positive but not sugarcoated. It focuses on the strengths and weaknesses of the work, not necessarily the person who did it (although you can tactfully suggest new methods of doing things if someone gets things wrong on a personal level). It also offers suggestions for improvement, not just criticism.
Here are some tips on how to give constructive feedback:
- Start with something positive. Acknowledge what the person did well and what you liked about their work.
- Be specific and objective. Do not use vague terms and do not bring up your gut feelings. Instead, use concrete examples and arguments to support your points. If you offer someone criticism, the least you could do is think it through.
- Use the sandwich method. Sandwich your negative feedback between two positive ones. For example: "I really like the color scheme and the typography of the design. Though, the layout seems too cluttered and confusing. Maybe you could simplify it by removing some elements or rearranging them. Still, good job overall."
- Be respectful and sympathetic. Do not attack or insult the person or their work. Do not use harsh or sarcastic tone or language. Do not use leading language or rhetorical questions. Put yourself in their shoes and try to understand their perspective.
- Ask questions and listen. Do not just tell them what they did wrong or what they should do differently. Ask them why they made certain choices or how they feel about their work. Listen to their responses and try to understand their reasoning. It might help you better gauge their future actions as well.
Here are some tips on how to receive constructive feedback:
- Be open-minded and receptive. Do no take feedback personally or defensively. Stay on the topic and avoid whataboutism. Remember that feedback is meant to help you grow and improve, not to hurt or insult you, even if the person giving the feedback does not understand that themselves. Try to zero in on the substance of what they are trying to communicate.
- Ask for clarification and examples. If you do not understand something or disagree with something, do not be afraid to ask for more details or evidence. Do not assume or guess what the person meant.
- Thank the person for their feedback. Show appreciation for their time and effort. Even if you do not agree with everything they said, acknowledge that they have a valid point of view and that they care about your work. Even if they had underhanded motives, being cordial shows that (1) you are not bothered by criticism and (2) that they should probably rethink baselessly criticizing someone who shows no hostility.
- Be assertive if need be. This point is for people pleasers and those who cave in just a little too easy. If your arguments are stronger it is rarely the case that you should capitulate on certain points. If the person is off base you need to remain respectful and thoughtful yes, but that does not mean accepting criticism simply for the sake of it. Sometimes the feedback can be interesting, well thought out or intriguing, and yet still off base.