გრძელვადიანი და მოკლევადიანი სტრატეგიები მარკეტინგში
იწყებთ მარკეტინგს, იწყებთ პროექტებს, რჩებით მარკეტინგს, რათა დაამთავროთ პროექტი. პროექტი მთავრდება. ხელახლა იწყებთ მარკეტინგს. ეს ციკლი უმეტესობისთვის საკმაოდ ნაცნობია. თუ მსგავს მომაბეზრებელ პატერნში ხართ, ნამდვილად არაა თქვენი სიტუაცია უნიკალური.
მცირე ბიზნესების უმეტესობას საკმაოდ უჭირთ მუდმივად ქონდეთ შემოსავალის წყარო, რადგან სულ ხან მარკეტინგთან, ხან გაყიდვებთან, ხან პროექტებზე მუშაობასთან და ხან მათ დამთავრებასთან აქვთ შეხება. ერთ საქმეზე რთულია დიდი ხანი გაჩერება რესურსების ნაკლებობის გამო. ამ ბლოგში, გავარჩევთ სხვადასხვა ხერხებს ამ ციკლიდან გამოსასვლელად ისე, რომ მუდმივი წყარო გქონდეთ სხვადასხვა შესაძლებლობების. ვეცდებით ხაზი გავუსვათ თუ რატომაა მარკეტინგის ისეთი სახე უკეთესი, რომელიც საშუალებას გაძლევთ მუდამ გარკვეული ტიპის მარკეტინგული საქმიანობით იყოთ დაკავებულები.
მუდმივი მარკეტინგი
ციკლის შესაჩერებლად, მნიშვნელოვანია მუდმივი მარკეტინგის პრიორეტიზირება. მარკეტინგი რეაქტიული აქტივობა არ უნდა იყოს, რომელთანაც საქმე მხოლოდ მაშინ გვაქვს, როდესაც პროექტები სრულდება. პირიქით, უკეთესია ბიზნეს სტრატეგიის განუყოფელი ნაწილი იყოს და დროის ისევე, როგორც რესურსების ხელშეწყობა მუდმივად ჰქონდეს.
პროაქტიულად ამ ყველაფრის გაკეთებით, შეგიძლიათ lead-ების უწყვეტი წყარო მიიღოთ. რაც იმთავითვე იქნება გარკვეული დასაყრდენი, როდესაც აღარ გექნებათ დამატებითი რესურსები ახალი მარკეტინგული კამპანიებისთვის.
სკეჩები
უკეთესია ისე გადაანაწილოთ ეს რესურსები, რომ რაც შეიძლება მეტი პერიოდი დაფაროთ იმის მაგივრად, რომ პერიოდულად მთლიანად დაახარჯოთ ისინი რაიმე კამპანიას ან პროექტს. ასეთ შემთხვევაში, გარკვეული ფუნდამენტი გექნებათ, რომელიც დაგიცავთ ზედმეტი რისკებისგან.
ნეთვორქინგი
წარმატებული მარკეტინგი უფრო მეტია ვიდრე სარეკლამო კამპანიები. ის დამატებით ითვალისწინებს არსებულ კლიენტებთან ნამდვილი ურთიერთობების დამყარებას და თქვენი ქსელის მუდმივად გაფართოებას. დაიწყეთ უფრო ინტენსიური კომუნიკაცია თქვენს ამჟამინდელ კლიენტებთან, უფრო სერიოზულად მოეკიდეთ მათთან ურთიერთობებს და თხოვეთ კმაყოფილ მომხმარებლებს რეფერალები. არავინაა უშეცდომო, ხალხი კი შეცდომებს უფრო მეტად პატიობს ორგანიზაციებს, როდესაც მათ ესმით, რომ ორგანიზაციის უკან რეალური ადამიანები არიან.
გარდა ამისა, აქტიურად დაესწარით ინდუსტრიულ ღონისძიებებს, კონფერენციებსა და გამოიყენეთ ნეთვორქინგის შესაძლებლობები პოტენციურ კლიენტებთან და თანამშრომლებთან დასაკავშირებლად. გახსოვდეთ, word-of-mouth რეკომენდაციები შეიძლება იყოს ძლიერი საშუალებები ახალი ბიზნესის მოსაზიდად.
ციფრული მარკეტინგის მედიუმები
გამოიყენეთ სოც-მედიის აპლიკაციები, მიაქციეთ ყურადღება SEO-ს, დაუკავშირდით სხვა კომპანიებს კოლაბორაციისთვის, ა.შ.
გაეცანით ფასიანი რეკლამების ისეთ ვარიანტებს, როგორებიცაა საძიებო სისტემების მარკეტინგი, სოც-მედიების რეკლამები, იმეილ მარკეტინგი, კონტენტ მარკეტინგი და ბლოგინგი.
თუმცა ზედმეტს ნუ აიღებთ თავზე. ორგანიზაციის მიზნებს შეუთავსეთ შესაბამისი მედიუმები. თუ კარგად წერთ გამოიყენეთ იმეილ მარკეტინგი და ბლოგ პოსტები. თუ გემოვნება - მაშინ ინსტაგრამისნაირი აპლიკაციები. ხოლო თუ სოციალიზაცია გეხერხებათ, მაშინ event-ებს დაესწარით.
კონტენტის ხარისხი
საბოლოო ჯამში, თქვენ მართლა უნდა შესთავაზოთ რაღაც ჭეშმარიტად ღირებული, თუნდაც მხოლოდ გარკვეულ დონეზე, აუდიტორიას, რომ თქვენი ორგანიზაცია წარმატებული იყოს. ეს შეიძლება ითვალისწინებდეს ინფორმაციულ ბლოგებს, ქეის კვლევებს ან ვიდეო ინსტუქციებს, რომლებიც ეხება თქვენი სამიზნე აუდიტორიის პრობლემებს და სთავაზობს მათ პრაქტიკულ ხერხებს.
გააზიარეთ მსგავსი კონტენტი თქვენი ვებსაიტით, სოციალური მედიის პლატფორმებით და ელ.ფოსტის საშუალებით, რათა უკეთ დაიმკვიდროთ თავი. ღირებული კონტენტი არა მხოლოდ ხელს უწყობს ახალი lead-ების მოზიდვას, არამედ დაგეხმარებათ ნდობის მოპოვებაშიც. ონლაინ სივრცეებში უამრავი სახის გამოუსადეგარი ინფორმაციაა, თუ თქვენ შესთავაზებთ თქვენს აუდიტორიას ისეთ რამეს, რაც მართლა დაეხმარება მათ, დიდი ალბათობით დააინტრიგებთ კიდევაც.
უკუკავშირი
შეუწყვეტლივ ეძიეთ უკუკავშირი მომხმარებლებისგან იმისათვის, რომ თქვენი მარკეტინგული სტრატეგიები გააუმჯობესოთ. უკეთ გაანალიზეთ მათი საჭიროებები, პრეფერენციები და მათთვის არასასიამოვნო მიდგომები, რათა უკეთ შეძლოთ თქვენი მესიჯის და სერვისების მიწოდება. თქვენი მარკეტინგული სტრატეგიებიც ამ უკუკავშირის მიხედვით, როცა საჭიროა, ჯობს შეცვალოთ.
მარკეტინგი ითვალისწინებს მრავალგზის და განმეორებით ცდებს, მომხმარებლებისთვის აქტიურ მოსმენას კი ის პლიუსი აქვს, რომ, ადრე თუ გვიან, ალღოს აუღებთ მარკეტინგის ძირითად ასპექტებს.
არ არსებობს ერთი მიდგომა ან ხელსაწყო, რომელიც პრობლემებს გადაგაჭრევინებთ ამ დარგში. ნებისმიერი ადამიანი, რომელიც მსგავს რაიმეს ამბობს უბრალოდ ცდება ან იტყუება. წარმატებული სტრატეგიები ეყრდნობა ცოდნას აუდიტორიის შესახებ, რომელიც პრაქტიკულად ყოველთვის კონტექსტუალურია.
მარკეტინგის, გაყიდვების, პროექტზე მუშაობის და მისი დასრულების ციკლის დარღვევა საკმაოდ მნიშნელოვანია მცირე ბიზნესებისთვის მდგრადი განვითარებისთვის. ერთ კვირაში, ან თვეში ამას ვერ მოახერხებთ, თუმცა ჯობს ნელ-ნელა გადაეწყოთ გრძელვადიან გეგმებზე.
ბიზნესის ოპერირება, როგორც წესი, არასდროსაა სარგებლიანი მხოლოდ მოკლე ვადით. ზედმეტად ბევრი რისკს შეიცავს მთელი გუნდისთვის ამგვარი მიდგომა. ამიტომ, თუნდაც გარკვეული რამეების დათმობა მოგიწიოთ, სიფრთხილე ჯობს ზედმეტ რისკებს.

You market, you have projects, you stop marketing to deliver the project. The project is over. You start marketing again. This cycle seems familiar to most folk. If you find yourself trapped in this repetitive pattern, you are most definitely not alone.
Small businesses often struggle to maintain a consistent flow of new business due to the constant shift between marketing, selling, producing, and dropping efforts. In this blog, we will explore some pointers to help you break free from this cycle and establish a continuous stream of new opportunities. We will try to highlight why spacing out your marketing efforts in a way that helps you always maintain some form of it, is more efficient means of allocating your resources.
Consistent Marketing Efforts
To break the cycle, it is crucial to adopt a mindset that prioritizes consistent marketing efforts. Marketing should not be treated as a reactive activity that only occurs when projects are completed or sales decline. Instead, make it an integral part of your business strategy, allocating time and resources each week to activities that promote growth.
By proactively marketing your offerings, you create a steady pipeline of leads, ensuring a consistent flow of business opportunities. Which act as a sort of safety net, when you cannot pump any additional resources into new marketing efforts.
It is better to stretch out your stuff rather than go for home runs. This way there will always be some cushioning to fall back onto.
Networking
Successful marketing goes beyond promotional campaigns. It involves building genuine relationships with existing clients and continuously expanding your network. Engage with your current clients, take these relationship more seriously by coming back to them, and seek referrals from satisfied customers. No one is without mistakes and people are more willing to look those over when they see that there are actual humans behind the organization.
Additionally, actively participate in industry events, conferences, and networking opportunities to connect with potential clients and collaborators. Remember, word-of-mouth recommendations can be powerful catalysts for attracting new business.
Digital Marketing Mediums
Use social media apps, optimize your website for search engines to improve your visibility in organic searches, try to get in touch with other companies for collaboration, etc.
Explore paid advertising options, such as search engine marketing and social media ads, to reach a wider audience. Email marketing, content marketing, and blogging can also help establish your expertise and attract potential clients.
Do not go overboard though. Try to understand which of these channels play especially into your strengths. If you write well, then emails and blogging. If you have a good eye, then maybe try apps like Instagram. If you are good as socialization, then attend a bunch of events.
The Quality of Content
At the end of the day you actually have to be offering something genuinely worthwhile, even a little bit, to the audience for your organization to be successful. That could include informative blog articles, case studies, or video tutorials, that addresses your target audience pain points and offers practical solutions.
Share this content through your website, social media platforms, and email newsletters to better establish yourself. Valuable content not only helps in attracting new leads but also cultivates trust and credibility among potential clients. There is a whole bunch of junk out there, so offering something genuinely helpful will likely get you on the radar.
Feedback
Continuously seek feedback from your existing clients and prospects to improve your marketing strategies. Understand their needs, preferences, and pain points to refine your messaging and offerings. Adapt your marketing approach based on the feedback received, allowing you to better resonate with your target audience and attract qualified leads.
Remember, marketing is an iterative process, and by actively listening to your customers, you can refine your approach to the point where you get the hang of it - for the most part.
There is no single key to successful marketing. Anyone pitching that is selling snake oil. The more successful efforts rely on a better understanding of the audience, which is almost always contextual.
Breaking the cycle of marketing, selling, producing, and dropping is crucial for small businesses to achieve sustainable growth. You cannot do it in a week, or a month, but eventually it is generally better to adjust your goals for the long-term.
Businesses are almost never worth it only for the short-term. There is simply too much risk involved for the entire team. So, even if you have to cut back on some things—as the saying goes—better safe than sorry.