ორგანიზაციული კულტურის პრაქტიკული კომპონენტები III
დღეს, ორგანიზაციული კულტურის პრაქტიკულ კომპონენტებზე ვისაუბრებთ. განვიხილავთ როგორ შევქმნათ და შევუწყოთ ხელი ისეთ კულტურას, რომელიც ორიენტირებულია მხარდაჭერაზე, პროდუქტიულობასა და სასიამოვნო გარემოს შექმნაზე. ეს თემა ორჯერ (1, 2) უკვე განვიხილეთ, თუმცა მაინც ბევრი დარჩა სათქმელი. ეს სერია, დიდი ალბათობით, გაგრძელდება, ამიტომ თუ დაინტერესებული ხართ, შეგიძლიათ თვალი ადევნოთ ამ საკითხს.
1. დახმარების კულტურის შექმნა
დავიწყოთ დახმარების კულტურის შექმნით, რისი კონტრასტიც შეგვიძლია ისეთ კულტურებთან, რომლებიც ორიენტირებულია დადანაშაულებაზე. ჯანსაღ გარემოში, შეცდომები განიხილება როგორც საშუალებების გასაუმჯობესებლად და არა როგორც დასჯის საბაბები. ხელი შეუწყვეთ თქვენი გუნდის წევრებს ერთმანეთის დახმარებაში და დააჯილდოეთ ისინი ვინც განსაკუთრებით მონდომებულები არიან ამ კუთხით.
ეს მიდგომა არა მხოლოდ გუნდურ მუშაობას უწყობს ხელს, არამედ სწავლასაც. კონცენტრაცია უნდა იყოს ისეთი კულტურის შექმნაზე სადაც ინდივიდებს არ ეშინიათ რისკებზე წასვლის, რადგან იციან, რომ მათი კოლეგები დაეხმარებიან, დადანაშაულების მაგივრად. შეცდომები ყველას მოსდის, მთავარია მათზე სწავლა.
ოფისის გარემო
2. კონსტრუქტიული უკუკავშირი
შემდეგ, უნდა განვიხილოთ უკუკავშირი. ძალიან მნიშვნელოვანია ისეთი გარემოს შექმნა სადაც ადამიანებს პირდაპირ და კონკრეტულად ეუბნებიან რა შეეშალათ და როგორ უნდა აარიდონ მსგავს შეცდომებს თავი მომავალში. კონსტრუქტიული უკუკავშირი ეხმარება თანამშრომლებს უკეთ გაიგონ მათი პასუხისმგებლობები და უკეთესი წარმოდგენა ჰქონდეთ იმაზე, თუ რას მოელიან მათგან. ეს ორი ფაქტორი საკმაოდ საყურადღებოა, როდესაც საქმე ეხება სამუშაო გარემოსთან დაკავშირებულ სტრეს-ფაქტორებს.
მიზანი არა კრიტიკა, არამედ სხვებისთვის განვითარებაში დახმარებაა. ყოველი უკუკავშირის შემთხვევა უნდა იყოს პატარა საჩუქარივით, რომელიც დაეხმარება თანამშრომლებს უფრო მჭიდრო პროფესიული ურთიერთობები ჩამოიყალიბონ. რასაკვირველია, თუ დამხმარის დადანაშაულებას დავიწყებთ, მაშინ ხალხი უბრალოდ გამწარდება იმის გამო, რომ მას თითქოს სხვის მოვალეობებს აკისრებენ. ამიტომ, ხაზი გაუსვით იმას, რომ მსგავსი ტიპის დახმარება დაფასებულია.
3. ერთმანეთის ინტერესების დაცვა
შედარებით უფრო მშვიდობიან სამუშაო გარემოშიც, პერიოდულად პერსონალურ კონფლიქტებთან შეიძლება გვქონდეს საქმე. თუმცა, რასაკვირველია, მნიშვნელოვანია პირადი გრძნობების განცალკევება პროფესიული პასუხისმგებლობებისგან. ამიტომაც, ერთმანეთის, როგორც ერთი მეორის თანამშრომლების, ინტერესების დაცვა ყოველთვის წინა პლანზე უნდა იყოს. მაშინ კი, როდესაც პირად ანტიპათიასთან გვაქვს საქმე.
ასეთი მიდგომა უფრო უსაფრთხო სამუშაო გარემოს ქმნის, განსაკუთრებით მათთვის ვისაც ბევრი ძალაუფლება არ აქვს ორგანიზაციაში. ფოკუსი უნდა იყოს გადატანილი იმ ფაქტზე, რომ დაქირავებულ მუშახელს ერთი და იგივე კლასობრივი ინტერესები აქვთ, ერთი და იმავე მხარეს არიან და, რომ ერთმანეთის მხარდაჭერით, ორგანიზაციაც უკეთესი იქნება.
4. ნათელი მიზნების დასახვა
ნათელი მიზნების დასახვა ჯანსაღი ორგანიზაციული კულტურის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტია. ხშირი update-ები და რეკომენდაციები ეხმარება გუნდებს იყვნენ ფოკუსირებულები და მოტივირებულები.
ყოველ გუნდს, რომელსაც არ აქვს გარკვეული მიზანი ექმნება ძალიან სერიოზული პრობლემები. ეცადეთ რაიმე ღირებული მიზანი აარჩიოთ და ისე გააკეთოთ მისი პრეზენტაცია, რომ გუნდის სხვადასხვა წევრებს მოუნდეთ შესაბამისი მიზნებისთვის მუშაობა.
5. მხიარულება
და ბოლოს, მიეცით სხვებს საშუალება გამხიარულდნენ. თუნდაც ცოტა იყოს ასეთი საშუალება. ხელი შეუწვეთ თქვენს გუნდელებს უფრო უდარდელი პირობების შექმნაში. ისეთი პატარა ჟესტებიც, როგორიცაა სხვისთვის ყავის გაკეთება შესაძლოა პატარა სასიამოვნო რიტუალად იქცეს. ბოლოს და ბოლოს, თუ ეთიკური უპირატესობები არ გაინტერესებთ, ერთმანეთზე მზრუნველი და უდარდელი გუნდი უფრო პროდუქტიულიც იქნება.მიზანი უნდა იყოს ისეთი სამუშაო გარემოს შექმნა სადაც ხალხს საკუთარი თავი დაფასებული გონია, სადაც მათ ეკლებზე ჯდომა არ უწევთ.
პოზიტიური ორგანიზაციული კულტურა გამართული მანქანასავითაა, რომელიც გეხმარებათ სხვა რამეებზე კონცენტრირდეთ ისე, რომ სამუშაო გარემო თან უფრო მხიარული იყოს.

Practical Components of Organizational Culture III
Today, we are going to dive into the practical components of organizational culture. We will explore how to create a supportive, productive, and enjoyable work environment. We have already discussed the topic twice (1, 2), but there is still a whole lot more to be said. This series will likely continue, so if you are interested in reading more, be on a lookout.
1. Creating a Culture of Help
Lets start off by talking about about fostering a culture of help instead of blame. In a healthy work environment, mistakes are seen as opportunities for growth, not reasons for needless punishment. Encourage your team members to assist each other and reward those who go out of their way to do so.
This approach not only promotes teamwork but also turns blunders into learning experiences. It is about creating a culture where people feel safe to take risks, knowing that their colleagues will be there to support them, not blame them. It is about recognizing that everyone makes mistakes and that these mistakes are just stepping stones on the path to success.
office environment
2. Constructive Feedback
Next, we should discuss feedback. It is crucial to create an environment where people are told specifically how they messed up and how they could have avoided the problem. Constructive feedback helps employees understand what their responsibilities were and what the expectations in the future will look like. These two factors are pretty important in terms of managing workplace stress-related difficulties.
The goal is not to criticize but to help each other improve. Every piece of feedback should be seen as a gift that helps us become better at what we do, but at the same time it should be expected of those who find faults to assist others in overcoming similar problems in the future. Obviously, if the blame shifts to the helper, this is going to make people more resentful than anything. So make sure, it is still seen as something valuable that the helper contributes.
3. Defending Interests
Even in the more harmonious workplaces, personal conflicts can arise. However, it is essential to separate personal feelings from professional responsibilities. Encourage your team to defend each others interests as workers, even if they dislike each other personally.
This type of approach creates a safer workplace, especially for those who do not have much power in it. The focus should be about recognizing that we are all in this together, that we are all part of the same team, and that by supporting each other, we are also supporting the success of the organization.
4. Setting Clear Goals
Setting clear department goals is another vital component of a healthy organizational culture. Regular updates and pointers on how to improve can help your team stay focused and motivated.
A team without a goal is like a ship without a rudder. So, set those goals and steer your team towards success. Concentrate on helping create a shared vision that everyone can get behind, a vision that inspires and motivates everyone to put more effort into their work.
5. Lightheartedness
Last but not least, allow for lightheartedness. A little bit of fun can go a long way in making the workplace more enjoyable. Encourage your team to help each other feel at ease, even if it is through small gestures like making coffee for a colleague. After all, even if you are not interested in the ethical benefits, a supportive group is a more productive one as well. The goal should be about creating a work environment where people feel valued and appreciated, where they can let their hair down and not be on edge.
A positive organizational culture is like a well-oiled machine. It keeps everything running smoothly and makes the workplace a more enjoyable place to be.