რა არის ბლოკჩეინი? განხილვა
ჩვენ უკვე განვიხილეთ ისეთი თემები როგორებიცაა: NFT & NFT ბაზრები, DeFi, ERC20 და ა.შ. ამ ბლოგში კი - გვსურს უფრო ფუნდამენტალურ ნაწილებს მივაქციოთ ყურადღება.
ბლოქჩეინის მახასითებლები
Bitcoin ქსელია რომელიც პროტოკოლზე მუშაობს, ამ პროტოკოლის სახელი კი - ბლოქჩეინია. ძირითადად თვითონ Bitcoin და ბლოქჩეინი სინონიმურად იყო აღქმული გარკვეული დროის განვმალობაში.
თუმცა პატარა დროის შემდეგ ბლოქჩეინი განვითარდა და ჩამოყალიბდა ცალკეულ კონცეფციად; რისი შედეგიცაა ათასობით ახალი ბლოქჩეინი რომელიც მგავს კრიპტოგრაფულ ტექნიკებზეა აგებული. როდესაც დღეს ხალხი ხმარობს ამ სიტყვას ისინი ან ზოგადად ბლოქჩეინის ცნებას გულისხმობენ ან რომელიმე კონკრეტულ ბლოქჩეინზე მიუთითებენ, მაგალითად, მასზე რომელზეც ეთერიუმი მუშაობს.
დევიდ ფლოიდის ანალიზის მიხედვით ბლოქჩეინის ტექნოლოგიის ელემენტარული საფუძვლები საკმაოდ მარტივი აღსაქმელია. ნებისმიერი ბლოქჩეინი შედგება დაყოფილი ინფორმაციის ერთი ჯაჭვისგან, რომელიც ქრონოლოგიურადაა დალაგებული. პრინციპში, ეს ინფორმაცია შესაძლოა იყოს ერთების და ნულების ჯაჭვიც, რაც ნიშნავს რომ ის შეიძლება შეიცავდეს იმეილებს, კონტრაქტებს, საქორწინო სერტიფიკატებს, აქციების გაცვლის შესახებ ინფორმაციას, ა.შ. ეს ნიშნავს რომ ორ პირს შორის გარიგება (თუ შეთანხმდებიან პირობებზე) შესაძლოა ისე მოხდეს რომ მესამე პირი საერთოდ არ იყოს საჭირო. პოტენციალს ზუსტად ამაში ხედავენ კრიპტო-ვალუტით დაინტერესებული პირები, რადგან ეს აძლევთ მათ შესაძლებლობას სერვისები და თანხები გაცვალონ სურვილისამებრ არასაჭირო ჩარევების გარეშე. რაც ბუნებრივია ხანხდახან აუცილებელიცაა. ზუსტად აქ არის როგორც დიდი პოტენციალი ასევე დიდი რისკიც.
მიუხედავად იმისა რომ Boitcoin-ის მიზანი როგორც ღირებულების შემნახველი სისტემის ასევე გადახდის სისტემის ფუნქციების შესრულებაა, ეს არ ნიშნავს იმას რომ მას დამატებითი სხვა გამოყენებები არ შეიძლება ქონდეს. ეთერიუმის პროექტის მთავარი მიზანი არის ისეთი პლატფორმის შენარჩუნება სადაც სმარტ კონტრაქტები ფუნქციონირებს; შესაბამისად ეს პლატოფრმა არის დეცენტრალიზირებული ფინანსური პროდუქტების სამყარო სადაც არც მესამე პირები არც დამატებითი გადასახადები ან პოტენციური ინფორმაციის პრობლემები ხშირად არ ფიგურირებს.
ამ კომპონენტებმა სხვადასხვა ქვეყნების მთავრობების ყურადღებაც მიიპყრეს (ისევე როგორც კომპანიების); ყველაზე მნიშვნელოვანი ასპექტი მთელ კრიპტო-სამყაროში მათთვის წესით ბლოქჩეინის ტექნოლოგია უნდა ითვლებოდეს.
Bitcoin-ის შემთხვევაში ინფორმაცია ბლოქჩეინზე უბრალოდ გაცვლებს შეეხება. ეს ერთგვარი სიაა. X პირმა გადაურიცხა კოინები Y პირს რომელმაც Z-ს გადაურიხცა და ასე შემდეგ. ასეთი აღრიცხვების შედეგად ყველამ აქვს სიტუაციაზე წარმოდგენა. მნიშვნელოვანია ვთქვათ ისიც რომ არაა საჭირო ეს გაცვლები ადამიანებს შორის ხდებოდეს.
ყველას და ყველაფერს შეუძლია ქონდეს Bitcoin-ის ქსელზე წვდომა ნებისმიერი მახასიათებლის ან ნიშან-თვისების მიუხედავად (რომელიც თვითონ დაკავშირებას არ ეხება). ეს თავისთავად ძალიან ბევრ ახალ შესაძლებლობას ქმნის.
არის თუ არა ბლოქჩეინი უსაფრთხო
ბლოქჩეინის ტექნოლოგია რამდენიმე კუთხით ახერხებს დეცენტრალიზირებული უსაფრთხოების მიღწევას. პირველ რიგში ახალი ბლოკები მუდამ თანმიმდევრულად და ქრონოლოგიურად ინახება, ანუ ისინი ყოველთვის ბოლოში ემატებიან ბლოქჩეინს. მას შემდეგ რაც ბლოკი დამატებულია ძალიან რთულია მისი ინფორმაციის შეცვლა თუ ქსელის მომხმარებელთა უმეტესი ნაწილი კონსესუსს არ აღწევს ამ თემასთან დაკავშირებით. ეს იმიტომ რომ თითოეული ბლოკი შეიცავს საკუთარ hash-ს, რომელიც წინა ბლოკის hash-თან არის დაკავშირებული ისევე როგორც დროის მონაცემებთან. Hash კოდები მათემატიკური ფუნქციის მიერ შემქნილი ხელსაწყოებია, რომლებიც ციფრულ ინფორმაციას გარდაქმნიან ციფრებისა და ასოების ჯაჭვში. თუ ეს ინფორმაცია რამენაირად მაინც იცვლება hash კოდიც ავტომატურადვე იცვლება.
ჰაკერების საშიშროება
თუ, ვთქვათ, ჰაკერი მოინდომებს node-ის გააქტიურებას ბლოქჩეინზე და კრიპტო-კოინების მოპარვას სხვებისგან, ეს ცვლილება აისახება მთლიან ბლოქჩეინზე. დანარჩენ მომხმარებლებს ექნებათ საშუალება გადაამოწმონ ეს ინფორმაცია და შეადარონ ჰაკერის ბლოქჩეინი დანარჩენებისას.
ასეთი ჰაკერი წარმატებული რომ იყოს მას მოუწევს ერთდროულად ბლოქჩეინის 51%-ის (ან მსგავსად დიდი პროცენტული მაჩვენებელის) გაკონტროლება იმისთვის რომ დანარჩენების დათანხმება შეძლოს რომ მისი ასლი არის ლეგიტიმური. ამგვარი შეტევა მოითხოვს ძალიან ბევრ დროს და რესურსებს, რადგან შესაცვლელი იქნება უმარავი ბლოკი ისევე როგორც დროის მონაცემები.
ნახსენები ცვლილების დაფიქსირება მაინც დიდი შანსია რომ არ გამორჩებოდა ხალხს, ეჭვი არაა რომ ისინი "hard fork-ს" გაუკეთებენ მსგავს ვერსიას. რაც დამთავრდება იმით რომ ახალი ვერსიის ღირებულება საგრძნობლად დაეცემა და აღარც ჰაკერს გამოადგება. Bitcoin-ი სპეციალურად არის შემდეგნაირად აგებული რომ ინდივიდუალ პირებს უფრო მეტი მოტივაცია ქონდეთ ქსელში ჩაბმის ვიდრე ფულის მოპარვის (თუმცა ფინანსური მანიპულაცია მაინც ხშირია).
ინფორმაციის დაცულობა
ბლოქჩეინის სხვა სახელი "distributed ledger-ია" (ანუ განაწილებული ანგარიში) რომელიც ხაზს უსვავს განსხვავებას ასეთ ტექნოლოგიასა და კარგად შენახულ Word დოკუმენტს შორის. Bitcoin-ის ბლოქჩეინი განაწილებულია, ანუ ყველას შეუძლია მისი გადმოწერა, საჯაროა. თუმცა ეს ცოტა პრობლემური ხდება როდესაც საქმე გვაქვს ბლოქჩეინის განახლებასთან, რადგან არ არსებობს ცენტრალური ავტორიტეტი რომელიც თვალს ადევნებს სხვადასხვა გაცვლებს. ამიტომ თვითონ მონაწილე პირები ქმნიან გაცვლის მონაცემების ბლოკებს.
მაგალითად მომხმარებელმა 112HJG2H233UI4HHJHR334 გაუგზავნა 0.0021637 კოინი მომხმარებელ 1276WYEDG3ED3737788 11 ნოემბერს, 12:00-დან 12:10-მდე. ეს ასოების და ციფრების კომბინაცია არის მისამართების შემცვლელი. თუ თქვენ უშიშროებიდან ხართ ან უბრალოდ ძალიან ინფორმირებული ბრძანდებით შეგიძლიათ გაიგოთ ვინ არის ამ შიფრის უკან. არასწორია ის ზოგადად აღიარებული აზრი რომ Bitcoin-ის ქსელი ანონიმურია, თუმცა ზოგი გაცვლა და წინასწარ მომზადება მათთვის ბევრად რთულს ხდის ამ ყველაფერს.

What is a blockchain? review
We have already discussed topics such as: NFT & NFT Markets, DeFi, ERC20, etc. And in this blog - we want to focus on the more fundamental parts.
Characteristics of blockchain
Bitcoin is a network that works on a protocol, and the name of this protocol is blockchain. Basically Bitcoin itself and blockchain have been synonymously perceived for some time.
However after a short time the blockchain developed and formed into a separate concept; The result is thousands of new blockchains built on similar cryptographic techniques. When people use this word today they either refer to the concept of blockchain in general or refer to any particular blockchain, for example, the one on which Etherium works.
According to David Floyds analysis, the basics of blockchain technology are fairly straightforward. Any blockchain consists of a single chain of split information, chronologically sorted. In principle, this information may also be a chain of units and zeros, which means that it may contain emails, contracts, marriage certificates, stock exchange information, and so on. This means that a transaction between two parties (if the terms are agreed) may be such that a third party is not needed at all. This is exactly what cryptocurrency stakeholders see in this potential, as it enables them to exchange services and funds at will without the need for unnecessary interference. Which is natural is sometimes necessary. This is where the great potential as well as the great risk come into play.
Blockchain, crypto, cryptocurrency, etherium, secure crypto, blockchain, crypto blockchain, crypto blockchain, crypto information, crypto blog
While Boitcoins goal is to serve as both a value-saving system and a payment system, this does not mean that it has no other additional uses. The main goal of the Etherium project is to maintain a platform where smart contracts operate; Consequently this platform is a world of decentralized financial products where neither third parties nor additional taxes or potential information problems are often featured.
These components have also attracted the attention of governments (as well as companies) in different countries; The most important aspect for them in the entire crypto-world should be considered blockchain technology.
In the case of Bitcoin, the information on the blockchain is simply about exchanges. This is a kind of list. The X person transferred the coins to the Y person who transferred the Z and so on. As a result of such records, everyone has an idea of ​​the situation. It is also important to note that these exchanges do not need to take place between people.
Anyone and everything can have access to the Bitcoin network regardless of any feature or feature (which does not involve connection itself). This in itself creates a lot of new opportunities.
Is blockchain safe
Blockchain technology manages to achieve decentralized security in several ways. First the new blocks are always stored consistently and chronologically, i.e. they are always added to the blockchain at the bottom. Once a block is added it is very difficult to change its information if most of the network users do not reach a consensus on this topic. This is because each block contains its own hash, which is related to the hash of the previous block as well as time data. Hash codes are tools created by a mathematical function that convert digital information into a string of numbers and letters. If this information somehow changes the hash code will also change automatically.
Danger of hackers
If, say, a hacker wants to activate a node on a blockchain and steal cryptocurrencies from others, that change will affect the entire blockchain. Other users will be able to verify this information and compare the hacker blockchain to the rest.
For such a hacker to be successful he would have to simultaneously control 51% (or similarly large percentage) of the blockchain in order to be able to convince the rest that his copy is legitimate. Such an attack requires a lot of time and resources as it will replace a myriad of blocks as well as time data.
Fixing the mentioned change is still a great chance that people would not miss it, there is no doubt that they will do a "hard fork" with a similar version. Which ends with the fact that the cost of the new version will drop significantly and will no longer be useful to hackers. Bitcoin is specifically designed to give individuals more motivation to engage with the network than to steal money (although financial manipulation is still common).
Information protection
Another name for blockchain is "distributed ledger" (or distributed account), which highlights the difference between such technology and a well-preserved Word document. Bitcoin blockchain is distributed, ie anyone can download it, it is public. However this becomes a bit problematic when it comes to blockchain updates as there is no central authority to monitor various exchanges. That is why the participants themselves create blocks of exchange data.
For example, user 112HJG2H233UI4HHJHR334 sent 0.0021637 Coins to user 1276WYEDG3ED3737788 on November 11, from 12:00 to 12:10. This combination of letters and numbers is a substitute for addresses. If you are from security or you are just very informed you can find out who is behind this cipher. It is a common misconception that the Bitcoin network is anonymous, although some exchanges and pre-preparation make it all the more difficult for them.