გუნდურობის როლი დიზაინში
ნებისმიერი დიზაინის ბიზნესისთვის უნდა იყოს მნიშნელოვანი მისი პერსონალისთვის ღირებული გარემოს შექმნა. ეს ბუნებრივია ითვალისწინებს ისეთ სიტუაციას სადაც კონკრეტულ ინდივიდებს აქვთ საშუალება გამოხატონ საკუთარი აზრი, კრიტიკა, ჩამოაყალიბონ არგუმენტები.
როგორ შევქნათ ინტერაქტიული პერსონალის კულტურა?
არაა გასაკვირი რომ ასეთი კულტურის ჩამოყალიბება ერთ დღეში არ ხდება. თუ თანამშრომლები ფიქრობენ რომ არსებობს დამაბრკოლებელი ფაქტორები ამას ერთი ხელის მოსმით ვერ გადავწევთ გვერდზე. თუმცა, შესაძლებელია Firespring-ის რამდენიმე რჩევის გათვალისწინება ამ საკითხთან მიმართებაში, რომლებიც დაგეხმარებიან სასურველი მიზნის მიღწევაში.
1. აღნიშნეთ თქვენი გუნდის მძიმე შრომა და მიღწევები.
შეგიძლიათ საშუალო სამუშაო-დღის განვმალობაში გქონდეთ გამოყოფილი პერიოდი სპეციალურად იმისათვის რომ თითოეულმა ჯგუფის წევრმა ისაუბროს პროექტთან დაკავშირებულ სიახლეებზე, მათ წინსვლაზე, პრობლემებზე, ა.შ. ეს აძლევს კომპანიას საშუალებას იყოს უფრო ტრანსპარენტული, ღია, კონსტრუქტიული.
დამატებით ეს არის ვერბალური წახალისების საშუალება, რაც, რასაკვირველია, ადამიანების უმეტესობაზე პოზიტიურად მოქმედებს; ხშირად დამატებითი მოტივაციის წყაროცაა. არააქვს მნიშვნელობა თანამშრომელს დაეხმარნენ ახალი უნარის შეძენაში, მათი ცვლა აიღეს საკუთარ თავზე ან თუ ახალი იდეა წამოაყენეს. მთავარია იგრძნონ რომ უბრალოდ მორიგი ხელსაწყოები არ არიან კომპანიის ხელში.
2. კომუნიკაცია დისტანციურად მომუშავე პერსონალთან
კოვიდის ახალი მუტაციის, ომიკრონის, ან მსგავსი პრობლემების შედეგად შესაძლოა ის კომპანიებიც, რომლებიც დისტანციურად არ მუშაობენ, გადავიდნენ ამ სისტემაზე. აუცილებელია სპეციფიური მიდგომები ვიპოვოთ ასეთ თანამშრომლებთან მიმართებაში.
ჩვენ კომპანიას, MyGo-ს, ჰქონდა დისტანციური მუშაობის პერიოდი. თუმცა, აღსანიშნავია რომ ხშირი Zoom-ის შეხვედრები, იმეილები და check-in-ები ასეთ დროს ძალიან მნიშვნელოვანია. დამატებით, თუ რაიმე დღესასწაულია, სიახლეა ან ვინმეს დაბადების დღეა კარგი იქნება თუ შესაბამისად გამოვიყენებთ რომელიმე აპლიკაციას იმისათვის რომ დისტანციურად მომუშავე პერსონალს უკეთ ვაგრძნობინოთ თავი.
3. მოუსმინეთ და იმოქმედეთ უკუკავშირის მიხედვით
სასიამოვნოა როდესაც იცი რომ შენს სიტყვას ფასი აქვს გარშემო მყოფებისათვის. ამიტომ არ იქნება ურიგო, თუ თანამშრომლებს მივცემთ რამდენიმე საშუალებას რომ დააფიქსირონ საკუთარი აზრი, გააკრიტიკონ ან წამოაყონონ რომელიმე იდეა, ცვლილებების შეტანა მოითხოვონ ამა თუ იმ სქემაში. ასეთი კომუნიკაციის მხოლოდ თვის ბოლოს ან პერიოდულად, განცალკევებულად წარმოება დიდი მინუსია გუნდურობასთან მიმართებაში.
ასევე შესაძლებელია ანონიმური გამოკითხვების ჩატარება ამა თუ იმ საკითხზე; შესაძლოა ძალაუფლებრივი დისბალანსის გამო ამა თუ იმ კონკრეტულმა ადამიანმა ვერ გამოხატოს სათქმელი, ამიტომ კარგი იქნება თუ ასეთ ადამიანებსაც გავითვალისწინებთ და მივცემთ მათ დამატებით, უფრო კომფორტულ საშუალებებს რომ შინაურულად იგრძნონ თავი.
4. იყავით გულახდილი და ღია თქვენ კომპანიასთან მიმართებაში
განსაკუთრებით იმ პერიოდებში როდესაც საქმე არც ისე კარგად მიდის ცუდი იდეაა თავის მოკატუნება თითქოს ყველაფერი რიგზეა. პერსონალს უნდა შეეძლოს კრიზისის მიუხედავად მშვიდად ყოფნა, დაფარული წარუმეტებლობა მხოლოდ გააუარესებს სტერსს. ადრე თუ გვიან კი მოტყუებულ გუნდს მაინც მოუწევს სხვადასხვა დაბრკოლებების გადალახვა.
ზედმეტი ინფორმაციის მიწოდება კომპანიის მდგომარეობაზე და მიზნებზე ძალიან რთულია, ამიტომ გუნდის ინფორმირებულობა ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია.
5. დააფასეთ თქვენი გუნდი
ამის გაკეთების მრავალი გზა არის, არაა საჭირო დეტალებზე განვიხილოთ - მთავარია რომ ამის მუდმივი მცდელობები იყოს. განსაკუთრებით სასიამოვნო იქნება თუ თქვენი ბრენდის მახასიათებლების მიხედვით მოახერხებთ ამის გაკეთებას. ძირითადად, ხალხს გონია რომ პერსონალს ფინანსური წახალისებები ამოტივირებს, თუმცა ჰარვარდის კვლევის მიხედვით ეს ასე არაა. ამიტომ ყოველთვის სცადეთ სხვადასხვა სახით აგრძნობინოთ თქვენს თანამშრომლებს რომ მათ საქმიანობას აფასებთ.

• The significance of teamwork in design
Creating a valuable environment for its staff should be important for any design business. This naturally implies a situation where specific individuals have the opportunity to express their own opinion, critique, formulate arguments.
How to create a culture of interactive staff?
It is not surprising that the formation of such a culture does not happen in one day. If employees think that there are obstacles, we can not turn the page with a single stroke. However, it is possible to take a few tips from Firespring on this issue that will help you achieve the desired goal.
Design, Designer, Designers, Design, Design, Designer, Graphic Design, Digital Design, Design Blog, Designer Blog
1. List the hard work and achievements of your team.
You can have an average workday set aside for each group member to talk about project-related news, their progress, problems, and so on. This allows the company to be more transparent, open, constructive.
Additionally it is a means of verbal encouragement, which, of course, has a positive effect on most people; It is also often a source of additional motivation. It does not matter if they helped the employee acquire a new skill, took their turn or if they came up with a new idea. The main thing is to feel that just the next tools are not in the hands of the company.
2. Communicate with staff working remotely
As a result of a new Covid mutation, omicron, or similar problems, companies that do not work remotely may switch to this system. It is necessary to find specific approaches to such employees.
Our company, MyGo, had a period of remote operation. However, it should be noted that frequent zoom appointments, emails and check-ins are very important at such times. Additionally, if it is a holiday, a novelty or someones birthday, it would be good if we use any app accordingly to make the remote staff feel better.
3. Listen and act on feedback
Its nice when you know that your word has a price for those around you. So it would not be wrong if we give employees several opportunities to express their opinion, criticize or put forward any idea, to ask for changes in this or that scheme. Having such communication only at the end of the month or periodically, separately is a big disadvantage in terms of teamwork.
It is also possible to conduct anonymous polls on this or that issue; This or that particular person may not be able to express themselves due to a power imbalance, so it would be good if we take such people into account and give them extra, more comfortable means to feel at home.
4. Be honest and open with you about the company
Especially in times when things are not going so well it is a bad idea to lower yourself as if everything is in order. Staff should be able to stay calm despite the crisis, hidden failures will only make stress worse. Sooner or later the deceived team will still have to overcome various obstacles.
It is very difficult to provide superfluous information about the companys condition and goals, so team awareness is one of the top priorities.
5. Appreciate your team
There are many ways to do this, we do not need to discuss in detail - the main thing is to make constant efforts to do so. It will be especially nice if you can do this according to your brand characteristics. Basically, people think that staff are motivated by financial incentives, although according to Harvard research this is not the case. So always try to make your employees feel valued in different ways.