3 ქცევითი ეკონომიკის პრინციპი დიზაინერებისთვის
ძალიან დიდი ხნის განვმალობაში ეკონომიკური განათლება ისაზღვრებოდა ისეთი აბსტრაქტული პრინციპებით, რომლებიც განცალკევებულ მოდელებზე სპეკულაციით ოპერირებდა. ავსტრიული ეკონომიკური სკოლა, რომელსაც დღეს ეკონომისტები სერიოზულად აღარ აღიქვავენ, სწორედ ამ მიდგომის პირდაპირი შედეგი იყო.
ასეთი ტრენდის მიუხედავად ეს სფერო მაინც განვითარდა და დღეს ბევრად განვითარებულ მეთდოებს იყენებს.; მიუხედავად იმისა რომ ავსტრიული ეკონომიკის "მკაცრმა ეკონომიკამ" (Austerity) სავალალო მდგომარეობაში ჩააყენა პრაქტიკულად ყველა ქვეყანა, რომელმაც მისი პრინციპები გამოიყენა და ამავდროულად დაასრულა აშშ-ს ისტორიაში ყველაზე მზარდი ეკონომიკური წინსვლა.
დღეს უფრო და უფრო პოპულარული ხდება ქცევითი ეკონომიკა, რომელიც მიზნად ისახავს დღევანდელი ეკონომიკური მოდელების ხალხის საქციელის ანალიზის კომბინირებით შექმნას.
ბოლო 30 წელია, ფსიქოლოგები და ქცევითი ეკონომისტები ზუსტად ამას იკვლევენ: თუ როგორ მუშაობს ჩვენი გონება - არა მხოლოდ თეორიულად, არამედ პრაქტიკულადაც.
ქცევითი ეკონომიკის ძირითადი პრინციპები დამოკიდებულია რაციონალურობის ცნებაზე. ეკონომიკაში ეს იმავეს არ ნიშნავს რასაც ფსიქოლოგიურ/ფილოსოფიურ თეორიებში ან ყოველ-დღიურ ხმარებაში. რაციონალურობა ითვალისწინებს იმ იდეას რომ ყოველი ადამიანი ცდილობს ზუსტად ის გააკეთოს რაც მისთვის საკმარისად კარგია (შემოსაზღვრული რაციონალურობა, Bounded rationality). ან ტრადიციული თეორიების მიხედვით რაც მისთვის, იმ ინფორმაციიდან გამომდინარე რაც აქვს, საუკეთესო ვერსიაა.
ორივე მიდგომას თავისი კრიტიკა ახლავს, თუმცა მათი ფილოსოფიური დაცვაც არც ისე რთულია. შესაბამისად ის შემოსაზღვრული რაციონალურობა რჩება ქცევითი ეკონომიკის ქვაკუთხედად.
გრაფიკული დიზაინერებისთვის, ამ ტიპის გამოკვლევას, აქვს ის პლიუსი რომ ეხმარებათ მათ გაიგონ როგორ მოქმედებს პროდუქცია აუდიენციაზე.
მიუხედავად იმისა რომ ასეთი საინტერესო პრინციპი ბევრია ბროკ რეი (Ray) გთავაზობთ სამს რომ უფრო ეფექტური გახადოთ თქვენი საქმიანობა:
რეპრეზენტატიულობის ევრისტიკა
რეპრეზენტატიულობის ევრისტიკის ძირითადი იდეა ისაა რომ ხალხი საზღვრავს რამდენად მიეკუთვნება ესა თუ ის ცვლადი რომელიმე კატეგორიას, იმი მიხედვით თუ რამდენად გავს ეს ცვლადი ამ უკანასკნელს. ქცევითი ეკონომისტები ამ იდეას განიხილავენ იმ შემთხვევბში როდესაც მას ხალხი შეცდომაში შეყავს. ამისი საინტერესო მაგალითია მოთამაშის ცდომილება - იმის დაჯერება რომ, რადგან მონეტა 10/9 შემთხვევაში ერთ მხარე ს დაეცა ზუსტად იმავე მხარეს დაეცემა შემდეგშიც.
Frank Kardes-ის, Steven Posavac-ის, და Maria Cronley-ის კვლევის მიხედვით ისეთი ტიპის კომპლექტის დიზაინი რომელიც ნაციონალური ბრენდისას გავს მომხმარებლისთვის უფრო მაღალხარისხიანი ჩანს.
კიდევ ერთი მაგალითია, მაიკლ ჰოლსვორთის (Hallsworth) მცდელობა რომ გაეზარდა რეგისტრაციების რაოდენობა იმ ბიზნესებისგან, რომლებსაც უმცირესობები ფლობდნენ. მან ეს სცადა სტანდარტულ სახელმწიფო ვარიანტზე უფრო მიმზიდველი დიზაინის შექმნით. თუმცა შედეგი საწინააღმდეგო იყო. რეგისტრაციებმა, პირიქით - დაიკლო.
ისეთი რამის შექმნა რომელიც სტანდარტულ კატეგორიებში არ ჯდება შედარებით სარისკოა ამ სფეროში; ამ ნაბიჯთან დაკავშირებული რისკები წინასაწარ გათვალისწინებული უნდა იყოს.
პრაიმინგი
ფსიქოლოგები მუშაობენ რამდენიმე ტიპის პრაიმინგის განსაზღვრებაზე. თუმცა აქ რეი ეხება ორ ტიპს: კონცეპტუალურ პრიმინგს და პერცეპტუალურს.
კონცეპტუალური პრაიმინგი არის იდეა რომ ხალხის ინტერაქცია რომელიმე კონცეპტთან ხდის მასთან დაკავშირებულ კონცეფციებს უფრო მნიშვნელოვანს და ხანდახან მოქმედებს კიდეც მათ საქციელზე. ყველაზე ცნობილი მაგალითია ასაკოვნობისაა. ამ ექსპერიმენტში, ფსიქოლოგები აპრაიმებდნენ ხალხს ხანშიშესულობაზე სხვადასხვა მსგავსი სიტყვების გამოყენებით. პრაიმინგის შემდეგ, სუბიექტები უფრო ნელა დადიოდნენ ვიდრე საკონტროლო ჯგუფის წევრები.
პერცეპტუალური პრაიმინგი, კი, უშუალოდ სტიმულის ფორმას აკავშირებეს დაახლოებით პასუხთან. ზუსტად ეს კონცეფცია გვეხმარება ავხსნათ თუ რატომაა ძლიერი, კონსისტენტური ვიზუალური ბრენდინგი ასეთი ძლიერი იარაღი.
პრიორიტეტული პარამეტრები
ეს იდეა საკმაოდ მარტივი გასაგებია. როდესაც მომხმარებლებს რაიმე ვარიანტს სთავაზობთ და ერთ-ერთს უჩვენებთ როგორც პრიორიტეტულს, ისინი დიდი ალბათობით, სწორედ მას აირჩევენ. მიზანმიმართულად პრიორიტეტული ელემენტების მოხმარარებას აქვს საკმაოდ ძლიერი პროგნოსტული ძალა.
ამის მარტივი მაგალითებია, ორგანოების დონორობა და საპენსიო ფონდები. როდესაც ხალხს პრიორიტეულ არჩევნად ვთავაზობთ ორგანოების დონორობას და საპენსიო ანაბრის გახსნას ისინი აღარ ცვლიან საკუთარ გადაწყვეტილებას.
შენიშვნა ეთიკაზე
ბიჰევიორულ ეკონომისტთა და ფსიქოლოგთა უმეტესობა არასაკმარისად განათლებულია ეთიკაში. მათი საქმიანობა აღწერს როგორ იქცევა ხალხი და არა როგორ უნდა იქცეოდნენ. ჩვენ უკვე რამდენიმე ბლოგში განვიხილეთ ეთიკური პრინციპები, Facebook-ის და ეთიკის ქეისი, დიზაინერების როლი საზოგადოებაში და ა.შ.
რა თქმა უნდა, დამატებით, ბევრი მსგავსი პრინციპია ქცევით ეკონომიკაში, და თუ ამ ბლოგმა დაგაინტერესათ, გირჩევთ დამატებით ინდივიდუალურად გამოიკვლიოთ თქვენი სურვილისამებრ.
სოციალური ფსიქოლოგია არ ისწავლება დიზაინთან ერთად, იგივე ეხება ეკონომიკურ პრინციპებს. თუმცა უფრო და უფრო აშკარა ხდება რომ, მინიმუმ ელემენტარული, გაგება საჭიროა. იმის უკეთ გათავისება თუ როგორ მოქმედებს დიზაინერული ესტეთიური არჩევანი ხალხის ქმედებებზე საკმაოდ კარგი წინაპირობაა ამისათვის.

3 principles of behavioral economics for designers
For a very long time, economic education was based on such abstract principles as to speculate on separate models. The Austrian School of Economics, which is no longer taken seriously by economists today, was a direct result of this approach.
Despite such a trend, this field still developed and uses much more developed methods today; Although the "tough economy" (Austerity) of the Austrian economy has plunged virtually every country that has applied its principles and at the same time completed the most rapid economic progress in US history.
Behavioral economics is becoming more and more popular today, aiming to create todays economic models by combining analysis of peoples behavior.
Design Blog, Designer, Design Tbilisi, Designers in Tbilisi, Design Blog, Design Posts, Graphic Design Blog, Graphic Design Blog
For the past 30 years, psychologists and behavioral economists have been studying exactly this: how our minds work - not only theoretically but also practically.
The basic principles of behavioral economics depend on the notion of rationality. In economics, this does not mean the same thing as in psychological / philosophical theories or in everyday use. Rationality refers to the idea that each person is trying to do exactly what is good enough for him or her (Bounded rationality). Or according to traditional theories what is the best version for him, based on the information he has.
Both approaches are accompanied by their critique, though their philosophical defense is not so difficult either. Accordingly, that bounded rationality remains the cornerstone of behavioral economics.
For graphic designers, this type of research has the plus of helping them understand how products affect their audience.
While there are many such interesting principles, Brock Ray offers three ways to make your business more efficient:
The heuristics of representativeness
The basic idea of ​​the heuristic of representativeness is that people define how much this or that variable belongs to one category, depending on how similar that variable is to the latter. Behavioral economists consider this idea in cases where it misleads people. An interesting example of this is the players mistake - to believe that because the coin fell on one side in 10/9 cases it will fall on the exact same side next.
According to research by Frank Kardes, Steven Posavac, and Maria Cronley, designing a type of kit that looks like a national brand seems to be of higher quality to the consumer.
Another example is the attempt by Michael Hallsworth (Hallsworth) to increase the number of registrations from businesses owned by minorities. He tried this by creating a more attractive design than the standard state version. The result, however, was the opposite. Registrations, on the contrary - decreased.
Creating something that does not fit into the standard categories is relatively risky in this area; The risks associated with this step should be considered in advance.
Priming
Psychologists work on defining several types of priming. Here, however, Ray refers to two types: conceptual priming and perceptual.
Conceptual priming is the idea that people interacting with a concept makes the concepts associated with it more important and sometimes even influences their behavior. The most famous example is age. In this experiment, psychologists experimented with people using different similar words on obsolescence. After priming, subjects walked more slowly than members of the control group.
Perceptual priming, yes, is directly related to the stimulus form approximately the response. It is this concept that helps us explain why strong, consistent visual branding is such a powerful tool.
Priority settings
This idea is quite simple to understand. When you offer customers an option and show one of them as a priority, they will most likely choose it. Purposeful consumption of priority items has a fairly strong predictive power.
Simple examples of this are organ donation and pension funds. When we offer people donation of organs and opening a pension deposit as a priority choice, they no longer change their decision.
Note on ethics
Most behavioral economists and psychologists are poorly educated in ethics. Their activities describe how people behave and not how they should behave. We have already discussed ethical principles in several blogs, the Facebook and ethics case, the role of designers in society, and so on.
Of course, in addition, there are many similar principles in behavioral economics, and if you are interested in this blog, I recommend that you explore additionally individually to your liking.
Social psychology is not taught in conjunction with design, the same goes for economic principles. However it is becoming more and more obvious that, at least elementary, understanding is needed. A better understanding of how design aesthetic choices affect peoples actions is a pretty good prerequisite for this.